Calendar
March 18 – Feb 21, 2024
Jupiter Symphony Chamber Players
Widor: Introduction and Rondo
Reger: 3 Canons and Fugues in Old Style
Bruckner: String Quartet
Bach (arr. Bartók): Trio Sonata No. 6
Dubois: Quintet in F Major
2 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church
Ensembe Connect
Tania León: Axon
Natalie Brown: insomni/black (world premiere)
Viet Cuong: Fine Lines
Natahlie Joachim: I’m Right Here (world premiere)
Paquito D’Rivera: Selections from Aires Tropicales
7:30 p.m. Resnick Education Wing/Carnegie Hall
carnegiehall.org
Jupiter Symphony Chamber Players
Widor: Introduction and Rondo
Reger: 3 Canons and Fugues in Old Style
Bruckner: String Quartet
Bach (arr. Bartók): Trio Sonata No. 6
Dubois: Quintet in F Major
7:30 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church
March 19
Alexander Malofeev, pianist
Bach (trans. Feinberg): Concerto in A minor
Scriabin: Prelude and Nocturne for the Left Hand
Scriabin: Two Impromptus
Medtner: Sonata Reminiscenza
Rachmaninoff: Elégie in E-flat minor from Morceaux de fantaisie
Rachmaninoff: Prelude in C-sharp minor from Morceaux de fantaisie
Rachmaninoff: Selected Étude-tableau
Rachmaninoff: Piano Sonata No. 2
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
Metropolitan Opera
Gounod: Roméo et Juliette
Nadine Sierra, Benjamin Bernheim, Will Liverman, Frederick Ballentine
Yannick Nézet-Séguin, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Jaap van Zweden, conductor
Conrad Tao, pianist
Mendelssohn: The Hebrides Overture
Mozart: Piano Concerto No. 17
Beethoven: Symphony No. 5
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Chamber Music Society of Lincoln Center
Michael Stephen Brown, pianist
Haydn: Fantasia in C Major, “Capriccio”
Debussy: Hommage à Haydn
Ravel: Menuet sur le nom d’Haydn
Michael Stephen Brow: Etude-Fantasy on the name of Haydn
Ravel: Miroirs
Delphine von Schauroth: Selections from Songs Without Words
Mendelssohn: Fantasie in F-sharp minor
Michael Stephen Brown: Breakup Etude for Right Hand Alone
Mendelssohn (arr. Rachmaninoff): Scherzo from A Midsummer Night’s Dream
Mendelssohn (arr. Liszt): Wedding March
7:30 p.m. Alice Tully Hall
chambermusicsociety.org
Musica Sacra
Kent Tritle, conductor
Kirsten Sollek, contralto
Richard Pittsinger, tenor
Nathaniel Sullivan, bass- baritone
Joseph Beutel, bass-baritone
Schütz: Musikalische Exequien
Handel: Dixit Dominus
7:30 p.m. Cathedral of St. John the Divine
New York Festival of Song
Saint-Saëns, Enrique Granados, Cole Porter, Sam Cooke, et al
8 p.m. Merkin Concert Hall
March 20
Daniel McGrew, tenor
Sophia Zhou, pianist
Nathaniel LaNasa, pianist
Fauré: La bonne chanson
Matthew Ricketts: Lunch Poems (world premiere)
Schumann: Liederkreis
12 p.m. Morgan Library
Orchestra of St. Luke’s
Valerie Coleman: Portraits of Josephine
7 p.m. Brooklyn Public Library
Free admission
Metropolitan Opera
Puccini: Turandot
Elena Pankratova, SeokJong Baek, Aleksandra Kurzak, Vitalij Kowaljow
Oksana Lyniv, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
March 21
Orchestra of St. Luke’s
Valerie Coleman: Portraits of Josephine
7 p.m. New York Public Library for the Performing Arts
Free admission
Metropolitan Opera
Verdi: La Forza del Destino
Elena Stikhina, Brian Jagde, Igor Golovatenko, Maria Barakova
Yannick Nézet-Séguin, conductor
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Quatour Van Kuijk
Beethoven: String Quartet in C-sharp minor, Op. 131
Fauré: “Après un rêve”
Fauré: “Les berceaux”
Satie: “Je te veux”
Debussy: “Beau soir”
Baptiste Trotignon: Selections from Ces messieurs
Mendelssohn: String Quartet in F minor
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
New York Philharmonic
Jaap van Zweden, conductor
Joseph Alessi, trombonist
Joel Thompson: To See the Sky (world premiere)
Tan Dun: Trombone Concerto: Three Muses in Video Game
Mendelssohn: Symphony No. 3, “Scottish”
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Continuum
Joel Sachs, conductor
Chou Wen-Chung: In the Mode of Shang
Chou Wen-Chung: The Willows are New
Chou Wen-Chung: Yü Ko
Chou Wen-Chung: Twilight Colors
Chou Wen-Chung: Ode to Eternal Pine
7:30 p.m. Miller Theatre
millertheatre.com
Erin Wagner, mezzo-soprano
Shawn Chang, pianist
Schubert, Stefania Turkewich, Viktor Ullman, Shawn Chang, et al
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
Modus Operandi Orchestra
St. Thomas Choir of Men and Boys
Justin Bischof, conductor
Jeremy Filsell, pianist
Laquita Mitchell, soprano
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3
Poulenc: Stabat Mater
7:30 p.m. St. Thomas Church
Kathleen Supové, pianist
Cornelius Cardew: Treatise
Supové, Goya, Matthusen, Flaherty, Woolf, Mihartescu
8 p.m. Roulette
March 22
Mark Peskanov, violinist
Martti Rousi, cellist
Bach: Selections from Cello Suites and Violin Sonatas and Partitas
Haydn: Duo in D Major
Sibelius: Duo “Waterdrops”
Sibelius: Tema con variazioni
Paganini: Duette Concertanti
Handel/Halvorsen: Passacalia
6 p.m. Bargemusic
New York Baroque Incorporated
Ted Sperling, conductor
MasterVoices
“To My Arms / Restore: Music by Handel and Nico Bentley”
7:30 p.m. Skirball Center
House of Time
Brooke Bloom, actor
Gonzalo X. Ruiz: A Poisonous Affair
7:30 p.m. The Lounge at Hudson Gardens
American Symphony Orchestra
Bard Festival Chorale
Schoenberg: Gurre-Lieder
Dominic Armstrong, Felicia Moore, Krysty Swann, Alan Held
Leon Botstein, conductor
8 p.m. Carnegie Hall
March 23
Metropolitan Opera
Gounod: Roméo et Juliette
Nadine Sierra, Benjamin Bernheim, Will Liverman, Frederick Ballentine
Yannick Nézet-Séguin, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Arkady Orlovsky, cellist
Tamara Orlovsy, pianist
Schumann: Adagio and Allegro
Bizet (arr. Orr): A Carmen Fantasy
Tchaikovsky: The Seasons: January, March, November
Ravel: Alborada del Gracioso
Rimsky-Korsakov: Concert Fantasy from Le Coq d’Or
4 p.m. Bargemusic
Ekmeles
Todd Tarantino: Incipit Lamentatio
Nirmali Fenn: Pókoj w pokoju
David Hurd: Tenebrae Factae Sunt
Joanna Ward: Christus Factus Est
Jóhann Jóhannsson: Holy Thursday
Jeffrey Gavett: Peccavi
Hannah Kendall: this is but an oration of loss
7 p.m. St. Paul’s Chapel/Columbia University
Peoples’ Symphony Concerts
Mystery Pianist
7:30 p.m. Washington Irving Campus
New York Baroque Incorporated
Ted Sperling, conductor
MasterVoices
“To My Arms / Restore: Music by Handel and Nico Bentley”
7:30 p.m. Skirball Center
House of Time
Brooke Bloom, actor
Gonzalo X. Ruiz: A Poisonous Affair
7:30 p.m. Riverside Church, 9th floor lounge
Metropolitan Opera
Puccini: Turandot
Elena Pankratova, SeokJong Baek, Aleksandra Kurzak, Vitalij Kowaljow
Oksana Lyniv, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Jaap van Zweden, conductor
Joseph Alessi, trombonist
Joel Thompson: To See the Sky (world premiere)
Tan Dun: Trombone Concerto: Three Muses in Video Game
Mendelssohn: Symphony No. 3, “Scottish”
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
March 24
Metropolitan Opera
Verdi: La Forza del Destino
Elena Stikhina, Brian Jagde, Igor Golovatenko, Maria Barakova
Yannick Nézet-Séguin, conductor
2 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Jaap van Zweden, conductor
Joseph Alessi, trombonist
Joel Thompson: To See the Sky (world premiere)
Tan Dun: Trombone Concerto: Three Muses in Video Game
Mendelssohn: Symphony No. 3, “Scottish”
2 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Music Before 1800
Ballaké Sissoko, kora
Derek Gripper, guitarist
“Mali Before 1800”
4 p.m. Corpus Christi Church
mb1800.org
Jeffrey Swann, pianist
Schumann: Fantasy in C Major
Chopin: 24 Preludes, Op. 28
4 p.m. Bargemusic
March 25
Crypt Sessions
Emi Ferguson, flutist
Ashley Jackson, harpist
Francisco Fullana, violinist
Ariana Kim, violinist
Christine Lamprea, cellist
Daniel Temkin: Moments for harp
Daniel Temkin: Time Capsule
Daniel Temkin: Flow
Daniel Temkin: Together, We
Daniel Temkin: Unspoken
Daniel Temkin: Corners of Light
6 p.m. Church of the Intercession
Crypt Sessions
Emi Ferguson, flutist
Ashley Jackson, harpist
Francisco Fullana, violinist
Ariana Kim, violinist
Christine Lamprea, cellist
Daniel Temkin: Moments for harp
Daniel Temkin: Time Capsule
Daniel Temkin: Flow
Daniel Temkin: Together, We
Daniel Temkin: Unspoken
Daniel Temkin: Corners of Light
7:30 p.m. Church of the Intercession
Dan Flanagan, violinist
“The Bow and the Brush”
Music inspired by visual art from Libby Larsen, Nathaniel Stookey, James Stephenson, Trevor Weston, Shinji Eshima, Jose Gonzalez Granero, Cindy Cox, Edmund Campion, Linda Marcel, David Mecionis, Catherine Neville Peter Josheff, Maija Hynninen, Evan Price, Jacques Desjardins, Jessica Mays, Michael Panther and Dan Flanagan.
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
March 26
Metropolitan Opera
Puccini: La Rondine
Angel Blue, Jonathan Tetelman, Emily Pogorelc, Bekhzod Davronov
Speranza Scapucci, conductor
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Alarm Will Sound
Alan Pierson, conductor
Damon Davis, vocalist
Bora Yoon, vocalist
Tania León: Toque
Chris P. Thompson (arr. Brown): Hanabi
Christian Quînones: Hasta que no pueda
Damon Davis (arr. Hearne): Ligeia Mare: Episode 4 (world premiere)
Elijah Daniel Smith: Vermillion Glare
Texu Kim: Līlā
Bora Yoon: Casual Miracles
Tania León (arr. Orfe): Gran Toque
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
New York Philharmonic
Herbie Hancock, pianist
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
March 27
Chamber Music Society of Lincoln Center
Orion String Quartet
11 a.m. Rose Studio
Orchestra of St. Luke’s
Wynton Marsalis: String Quartet No. 1, “At the Octoroon Balls”
7 p.m. DiMenna Center
Metropolitan Opera
Gounod: Roméo et Juliette
Nadine Sierra, Benjamin Bernheim, Will Liverman, Frederick Ballentine
Yannick Nézet-Séguin, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
March 28
Ukrainian Contemporary Music Festival
Roman Grygoriv: Langsam 9M27K
Karmella Tsepkolenko: Cantata “Reading History
Maxim Kolomiiets: Footprints on the Sun
Zoltan Almashi: Maria’s City
Olga Zaitseva-Herz: Bakhmut Rhapsody (world premiere)
Leonid Hrabovsky: EQVIN
7 p.m. DiMenna Center
Ema Nikolovska, mezzo-soprano
Howard Watkins, pianist
Schubert, Strauss, Debussy, Medtner, Bonds, Slonimsky
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
Orchestra of St. Luke’s
Steven Mercurio, conductor
Sharon Azrieli, soprano
Sepideh Raissadat, vocalist and setar
Naomi Sato, shō
Zongxi Wu, suona and sheng
Iman Habibi: Shāhīn-nāmeh
Aharon Harlap: Out of the depths have I cried unto Thee, O’ Lord
Rita Ueda: Birds Calling… from the Canada in You
7:30 p.m. Alice Tully Hall
oslmusic.org
Brooklyn Art Song Society
Paul Appleby, tenor
Fleur Barron, mezzo-soprano
Joshua Conyers, baritone
Mike Brofman, pianist
Myra Huang, pianist
Iain Bell: Somerton Moor (world premiere)
Kai-Young Chan: Hard it is to Meet and Part
Fang Man: Patridge Song
Shawn E. Okpebholo: 2 Black Churches
Russell Platt: After Apple Picking (world premiere)
Huang Ruo: Song of Everlasting Regret
Raymond Yiu: Bright Fear
7:30 p.m. First Unitarian Church of Brooklyn
Mahler Chamber Orchestra
Mitsuko Uchida, pianist
Mozart: Piano Concerto No. 17
Jörg Widmann: Choralquartett
Mozart: Piano Concerto No. 22
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
Ensemble Baroklyn
Jennifer Johnson Cano, mezzo-soprano
Peggy Pearson, oboist
Rebecca Fisher, violinist
Simone Dinnerstein, pianist
Bach: Trio Sonata No. 5
Bach: Cantate in D Major Vergnügte Ruh’, beliebte Seelenlust
Bach: Bradenburg Concerto No. 6
Bach: Violin Sonata in C minor
8 p.m. Miller Theatre
Argento New Music Project
Michel Galante, conductor
Bethany Younge, soprano
Ariadne Greif, soprano
Miles Walter, pianist
Bethany Younge: Bodyscape
Miles Walter: keepsakes / namesakes (world premiere)
Christopher Fox: Reeling
Schoenberg: Pierrot Lunaire
8 p.m. DiMenna Center
March 29
Raman Ramakrishnan, cellist
Thomas Sauer, pianist
Lera Auerbach: A-flat Major Prelude
Harold Meltzer: Casa Battló
Lera Auerbach: F Major Prelude
John Tavener: Chant
Eric Moe: Mud Wrestling at the OK Corral
Lera Auerbach: G Minor Prelude
Tania León: Homenatge
Jonathan Chenette: Elegy and Affirmation
6 p.m. Bargemusic
Ukrainian Contemporary Music Festival
Virko Baley: Nocturnal No. 5, “In the Grove”
Virko Baley: Soliloques & Dialogues (world premiere)
Virko Baley: Nocturnal No, 7, “Introitus”
Virko Baley: From Dreamtime
Virko Baley: Treny IV
Virko Baley: Postludium: From Uniforms of Snow: No. 10, Interlude 2: Tren
7 p.m. DiMenna Center
Metropolitan Opera
Verdi: La Forza del Destino
Elena Stikhina, Brian Jagde, Igor Golovatenko, Maria Barakova
Yannick Nézet-Séguin, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
March 30
Metropolitan Opera
Gounod: Roméo et Juliette
Nadine Sierra, Benjamin Bernheim, Will Liverman, Frederick Ballentine
Yannick Nézet-Séguin, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Semplice Players
Mark Peskanov, violinist
Mozart: String Quintet in C Major, K. 515
Beethoven: String Quartet in G Major, Op. 18, No. 2
4 p.m. Bargemusic
Ukrainian Contemporary Music Festival
Fima Chupakin: One Day They Will Be Dancing
Valentyn Silvestrov: Silent Songs: Farewell, world
Reich: Differnent Trains (II. Europe)
Marian Fil: Devaldi Korbes
Stefania Tiurkevych: Songs
Mykhail Chedryk: Sonare (world premiere)
Ksena Stetsenko: Fluchtlingesdodekaphonie No. 24
Saariaho: Changing Light
7 p.m. DiMenna Center
Metropolitan Opera
Puccini: La Rondine
Angel Blue, Jonathan Tetelman, Emily Pogorelc, Bekhzod Davronov
Speranza Scapucci, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
March 31
Semplice Players
Mark Peskanov, violinist
Mozart: String Quintet in C Major, K. 515
Beethoven: String Quartet in G Major, Op. 18, No. 2
4 p.m. Bargemusic
February 21 – Jan 23, 2024
Yunchan Lim, pianist
Chopin: Trois nouvelle études
Chopin: Twelve Etudes, Op. 10
Chopin: Twelve Etudes, Op. 25
8 p.m. Carnegie Hall
St. Luke’s Chamber Ensemble
Benjamin Hochman, pianist
Jessie Montgomery: Rhapsody No. 1
Debussy: Sonata for Flute, Viola, and Harp
Beethoven (arr. Ries): Symphony No. 3
8 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall
New York Festival of Song
Chelsea Guo, soprano and pianist
Megan Moore, mezzo-soprano
Erin Wagner, mezzo-soprano
Daniel McGrew, tenor
Joseph Parrish, bass-baritone
Mozart, Chabrier, Libby Larsen, et al
8 p.m. Merkin Concert Hall
February 22
Philadelphia Orchestra
John Williams, conductor
Stéphane Denève, conductor
Yo-Yo Ma, cellist
John Williams: Cello Concerto
John Williams: Selected works and movie themes
7 p.m. Carnegie Hall
On Site Opera
Bach: Coffee Cantata
Christine Lyons, Bernard Holcomb, Philip Cokorinos, Teryn Kuzma, Josaphat Contreras
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Lost Draft coffeehouse
New York Philharmonic
Eun Sun Kim, conductor
Emanueal Ax, pianist
Sibelius: Finlandia
Anders Hillborg: Piano Concerto No. 2, The MAX Concerto
Rachmaninoff: Symphony No. 3
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
JACK Quartet
Amy Williams, pianist
Amy Williams: Tangled Madrigal (world premiere)
Amy Williams: Bells and Whistles
Amy Williams: Richter Textures
Amy Williams: Cineshape 2
8 p.m. Miller Theatre
February 23
ARTEK
Gwendolyn Toth, conductor
Josquin & contemporaries
5:30 p.m. Morgan Library
On Site Opera
Bach: Coffee Cantata
Christine Lyons, Bernard Holcomb, Philip Cokorinos, Teryn Kuzma, Josaphat Contreras
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Lost Draft coffeehouse
Timo Andres, pianist
Timo Andres: Fiddlehead (world premiere)
Robin Holcomb: Wherein Lies The Good
Ellington (arr. Andres): Selected Works
Gabriella Smith: Imaginary Pancake
Copland: Piano Sonata
Rzewski: Winnsboro Cotton Mill Blues
Glass: Etude No. 2
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
New York Philharmonic
Eun Sun Kim, conductor
Emanueal Ax, pianist
Sibelius: Finlandia
Anders Hillborg: Piano Concerto No. 2, The MAX Concerto
Rachmaninoff: Symphony No. 3
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
February 24
Pathenia Viols
Ryland Angel, countertenor
Jon Richards, actor
Martin Kennedy: Tomb Sonnets
Gabrielli, Arcadelt, Verdelot, Frescobaldi
4 p.m. St. John’s in the Village
On Site Opera
Bach: Coffee Cantata
Christine Lyons, Bernard Holcomb, Philip Cokorinos, Teryn Kuzma, Josaphat Contreras
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Lost Draft coffeehouse
New York Philharmonic
Eun Sun Kim, conductor
Emanueal Ax, pianist
Sibelius: Finlandia
Anders Hillborg: Piano Concerto No. 2, The MAX Concerto
Rachmaninoff: Symphony No. 3
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
February 25
Peoples’ Symphony Concerts
Ruckus
Emi Ferguson, flutist
Rachell Ellen Wong, violinist
Celeste Oram: A Tuning Tune
Ignatius Sancho: Dances I
Arne: Trio Sonata in G Major
Traditional: “Garden Hymn”
Billings: “The Rose of Sharon”
Handel: Trio Sonata in e minor, Op. 5, No. 3
Sancho: Dances II
Oram: Attuning Tune
Oram: Onomastic Gymnastics
Ingalls: Lovely Vine
Traditional (arr. W. Walker): “Captain Kidd”
Sancho: Dances III
Read: Sherburne
Handel: Selections from Trios in b minor, Op. 5, No. 1 and in D Major, Op. 5, No. 2
Sancho: Dances IV
2 p.m. Town Hall
Juilliard Opera
Juilliard415
Cavalli: Erismena
Younggwang Park, Tivoli Treloar, Dongwei Shen, Geun-hyeong Han
Avi Stein, conductor
2 p.m. Rosemary and Meredith WIlson Theater
Free admission
Parlando
Ian Niederhoffer, conductor
Irina Rindzuner, soprano
Mikhail Svetlov, bass-baritone
Adia Shirazi: Umbra
Shostakovich: Symphony No. 14
3 p.m. Merkin Concert Hall
parlandonyc.com
Met Orchestra Chamber Ensemble
4 p.m. Brooklyn Public Library
Free admission
Joseph Parris, bass-baritone
Shawn Chang, pianist
Burleigh, Mahler, Debussy, Porter, Duparc, Kern, et al
4 p.m. St. Paul & St. Andrew United Methodist Church
Free admission
Chamber Music Society of Lincoln Center
Fauré: Dolly Suite
Saint-Saëns: Sonata in F-flat Major for Clarinet and Piano
Fauré: La Bonne Chanson
Saint-Saëns: Piano Quartet in B-flat Major
5 p.m. Alice Tully Hall
Da Capo Chamber Players
Joan Tower: Breakfast Rhythms
Joan Tower: Into the Night
Joan Tower: Big Sky
Joan Tower: Fanfare for the Uncommon Woman No.5
John Boggs: Descending the Catskills
Erica Lindsay: Transmutation Variations (world premiere)
8 p.m. Tenri Cultural Institute
February 26
Metropolitan Opera
Verdi: La Forza del Destino
Lise Davidsen, Brian Jagde, Igor Golovatenko, Judit Kutasi
Yannick Nézet-Séguin, conductor
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Adam Golka, pianist
Rob Kapilow, host
Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
February 27
Chamber Music Society of Lincoln Center
Calidore String Quartet
Bach/Mozart: Selections from The Well-Tempered Clavier
Mendelssohn: Quartet in E minor, Op. 44, No. 2
Purcell (arr. Britten): Chacony in G minor
Britten: String Quartet No. 2
7:30 p.m. Alice Tully Hall
Orchestra of St. Luke’s
Tito Muñoz, conductor
Ying Fang, soprano
Nicholas Phan, tenor
Norman Garrett, baritone
Westminster Symphonic Choir
Young People’s Chorus of New York City
Orff: Carmina Burana
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
Metropolitan Opera
Puccini: Madama Butterfly
Eleonora Buratto, Matthew Polenzani, Davide Luciano, Elizabeth DeShong
Xian Zhang, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Contemporaneous
Lila Meretzky: Four Songs at Night (world premiere)
8 p.m. Roulette
February 28
Risa Hokamura, violinist
Albert Cano Smit, pianist
Ysaÿe: Violin Sonata No. 4
Szymanowski: Mythes
Ravel: Violin Sonata No. 2
Dvořák: Terzetto
12 p.m. Morgan Library
Metropolitan Opera
Puccini: Turandot
Elena Pankratova, SeokJong Baek, Aleksandra Kurzak, Vitalij Kowaljow
Oksana Lyniv, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Curtis on Tour
Trio Zimbalist
Roberto Diaz, violist
Fauré: Piano Quartet No. 1
Dvořák: Piano Trio No. 4, “Dumky”
7:30 p.m. 92NY
Beatrice Rana, pianist
Scriabin: Fantasy in B minor
Castelnuovo-Tedesco: Cipressi
Debussy: “La terrasse des audiences du clair de lune”
Debussy: “Ce qu’a vu le vent d’ouest”
Debussy: L’isle joyeuse
Liszt: Piano Sonata in B minor
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
February 29
Chamber Music Society of Lincoln Center
Saint-Saëns: Romance for Horn and Piano
Mélanie Bonis: Sonata for Flute and Piano
Poulenc: Sonata for Clarinet and Bassoon
Spohr: Quintet for Flute, Clarinet, Bassoon, Horn, and Piano
6:30 p.m. Rose Studio
The Knights
Eric Jacobsen, conductor
Colin Jacobsen, violinist
Wu Man, pipa
Christina Courtin, vocalist
Magos Herrera, vocalist
Ravel: Le tombeau de Couperin
Du Yun: Ears of the Book (world premiere)
Weill: Symphony No. 1
Dylan (arr. Courtin): “When the Ship Comes In”
Weill (arr. Courtin): “Alabama Song”
Chico Barque (arr. Jacobsen): “Geni e o Zepelim”
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
New York Philharmonic
Aaron Zigman: Émigré
Meigui Zhang, Diana Newman, Huiling Zhu, Matthew White, Arnold Livingston Geis, Andrew Dwan, Shenyang
New York Philharmonic Choru
Long Yu, conductor
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Chamber Music Society of Lincoln Center
Saint-Saëns: Romance for Horn and Piano
Mélanie Bonis: Sonata for Flute and Piano
Poulenc: Sonata for Clarinet and Bassoon
Spohr: Quintet for Flute, Clarinet, Bassoon, Horn, and Piano
9 p.m. Rose Studio
January 23 – Dec 21, 2023
Ian Antonio, percussionist
Josh Modney, violinist
Linda Catlin Smith: Selections from Dirt Road
6:30 p.m. Miller Theater
Free admission
Vision Duo
Chromic Duo
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
Philadelphia Orchestra
Yannick Nézet-Séguin, conductor
Marcus Roberts Trio
Stravinsky: Petrushka
Weill: Symphony No. 2
Gershwin: Rhapsody in Blue
8 p.m. Carnegie Hall
Metropolitan Opera
Bizet: Carmen
Aigul Akhmetshina, Piotr Beczała, Angel Blue, Kyle Ketelsen
Daniele Rustioni, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Norman Huynh, conductor
Herrmann: Vertigo (in concert)
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
January 24
Ying Li, pianist
Ani Kavafian, violinist
Alex Cox, cellist
Mozart: Rondo in D Major, K. 485
Chopin: Scherzo No. 1
Prokofiev: Three Selections from Ten Pieces from Romeo and Juliet
Arno Babadjanian: Piano Trio
12 p.m. Morgan Library
Orchestra of St. Luke’s
Michelle Cann, pianist
Jesse Mills, violinist
Florence Price, Margaret Bonds
7 p.m. DiMenna Center
New York Philharmonic
Norman Huynh, conductor
Herrmann: Vertigo (in concert)
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Metropolitan Opera
Puccini: Madama Butterfly
Aleksandra Kurzak, Matthew Polenzani, Davide Luciano, Eve Gigliotti
Xian Zhang, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
January 25
Chamber Music Society of Lincoln Center
Elgar: Sonata in E minor for Violin and Piano
Vaughan Williams: Quintet in C minor
6:30 p.m. Rose Studio
New York Philharmonic
Norman Huynh, conductor
Herrmann: Vertigo (in concert)
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Philharmonia Baroque
Richard Egarr, harpsichordist
Reginald Mobley, countertenor
Handel: Overture to Orlando
Handel: “Al lampo dell’armi” from Giulio Cesare
Handel: “Orride larve … Chiudetevi miei lumi” from Admeto
Handel: Concerto Grosso in A Minor, Op. 6, No. 4
Errollyn Wallen: The Forms
Tarik O’Regan: The Golden Measure
Handel: Concerto Grosso in B-flat Major, Op. 6, No. 7
Handel: “O sacred oracles of truth” from Belshazzar
Handel: “Se in fiorito ameno prato” from Giulio Cesare
7:30 p.m. 92Y
American Symphony Orchestra
Leon Botstein, conductor
Dvořák: Requiem
8 p.m. Carnegie Hall
Chamber Music Society of Lincoln Center
Elgar: Sonata in E minor for Violin and Piano
Vaughan Williams: Quintet in C minor
9 p.m. Rose Studio
January 26
Metropolitan Opera
Verdi: Nabucco
George Gagnidze, Liudmyla Monastyrska, Maria Barakova, SeokJong Baek
Daniele Callegari, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Norman Huynh, conductor
Herrmann: Vertigo (in concert)
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Behzod Abduraimov, pianist
Franck: Prélude, fugue et variation
Dilorom Saidaminova: The Walls of Ancient Bukhara
Ravel: Gaspard de la nuit
Price: Fantasie nègre No. 1
Prokofiev: Ten Piesce from Romeo and Juliet
8 p.m. Carnegie Hall
January 27
Metropolitan Opera
Bizet: Carmen
Aigul Akhmetshina, Piotr Beczała, Angel Blue, Kyle Ketelsen
Daniele Rustioni, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
ARTEK
Gwendolyn Toth, conductor
Lully, Muffat
7 p.m. Saint Ignatius of Antioch Episcopal Church
Juilliard Orchestra
Tito Muñoz, conductor
Fangzhou Ye, pianist
Revueltas: Sensemayá
Prokofiev: Piano Concerto No. 2
Stravinsky: Petrushka
7:30 p.m. Alice Tully Hall
Metropolitan Opera
Puccini: Madama Butterfly
Aleksandra Kurzak, Matthew Polenzani, Davide Luciano, Elizabeth DeShong
Xian Zhang, conductor
8:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
January 28
ARTEK
Gwendolyn Toth, conductor
Lully, Muffat
4 p.m. Saint Ignatius of Antioch Episcopal Church
David Finckel, cellist
Wu Han, pianist
Debussy: Sonata for Cello and Piano
Bruce Adolphe: Couple
Shostakovich: Sonata in D minor for Cello and Piano
Dvořák: Piano Quartet in E-flat Major
5 p.m. Alice Tully Hall
New York Philharmonic
Thomas Wilkins, conductor
Terence Blanchard: Film Scores
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
January 29
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Seong-Jin Cho, pianist
Tania León: Stride
Ravel: Piano Concerto for the Left Hand
Stravinsky: The Rite of Spring
8 p.m. Carnegie Hall
January 30
Boston Symphony Orchestra
Shostakovich: Lady MacBeth of Mtsensk
Kristin Opolais, Brenden Gunnell, Peter Hoare, Günther Groissböck
Andris Nelsons, conductor
8 p.m. Carnegie Hall
January 31
New York Philharmonic
Gianandrea Noseda, conductor
Golda Schultz, soprano
Francesco Piemontesi, pianist
Mozart: Ch’io mi scordi di te?
Mozart: Piano Concerto No. 25
Mahler: Symphony No. 4
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Sandbox Percussion
Conor Hanick, pianist
Vivian Fung: *(Un)wandering Souls (world premiere)
Ellis Ludwig-Leone: Lifeline (world premiere)
Christopher Cerrone: Don’t Look Down
Samuel Carl Adams: Études, Vol. 1
Tyshawn Sorey: For Arthur Jaffa
Andy Akiho: Portal
7:30 p.m. 92Y
December 21 – Nov 22, 2023
“Phill Niblock Winter Solstice”
6 p.m. Roulette
Metropolitan Opera
Mozart: The Magic Flute (abridged version)
Joshua Blue, Alexander Birch Elliott, Liv Redpath, Jeni Houser
Gareth Morrell, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Anthony Parnther, conductor
Massamba Diop, tana
Black Panther Film in Concert
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
AMOC
Adams: El Niño
Julia Bullock, Jasmin White, Anthony Roth Costanzo, Davóne Tines
Christian Reif, conductor
7:30 p.m. Cathedral of St. John the Divine
December 22
Henry Kramer, pianist
Schubert: Piano Sonata in A Major
Han Lash: Caspar PM
Ravel: Le Tombeau du Couperin
7 p.m. Bargemusic
Metropolitan Opera
Mozart: The Magic Flute (abridged version)
Piotr Buszewski, Rolando Villazón, Janai Brugger, Kathryn Lewek
Patrick Furrer, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Anthony Parnther, conductor
Massamba Diop, tana
Black Panther Film in Concert
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
December 23
Metropolitan Opera
Wagner: Tannhäuser
Andreas Schager, Elza van den Heever, Ekaterina Gubanova, Christian Gerhaher
Donald Runnicles, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Anthony Parnther, conductor
Massamba Diop, tana
Black Panther Film in Concert
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
December 24
Steven Beck, pianist
Bach: Goldberg Variations
6 p.m. Bargemusic
New York String Orchestra
Jaime Laredo, conductor
Bella Hristova, violinist
Milena Pajaro-van de Stadt, violist
Mozart: Overture to The Marriage of Figaro
Mozart: Sinfonia concertante
Mozart: Symphony No. 35, “Haffner”
7 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
December 26
Metropolitan Opera
Mozart: The Magic Flute (abridged version)
Piotr Buszewski, Rolando Villazón, Janai Brugger, Kathryn Lewek
Patrick Furrer, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
December 27
Metropolitan Opera
Mozart: The Magic Flute (abridged version)
Joshua Blue, Alexander Birch Elliott, Liv Redpath, Jeni Houser
Gareth Morrell, conductor
11 a.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
December 28
Metropolitan Opera
Mozart: The Magic Flute (abridged version)
Piotr Buszewski, Rolando Villazón, Janai Brugger, Kathryn Lewek
Patrick Furrer, conductor
11 a.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York String Orchestra
Jaime Laredo, conductor
Anna Polonsky, pianist
Nokuthula Ngwenyama: Primal Message
Clara Schumann: Piano Concerto
Beethoven: Symphony No. 7
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
December 29
Metropolitan Opera
Verdi: Nabucco
George Gagnidze, Liudmyla Monastyrska, Maria Barakova, SeokJong Baek
Daniele Callegari, conductor
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
December 30
Metropolitan Opera
Mozart: The Magic Flute (abridged version)
Joshua Blue, Alexander Birch Elliott, Liv Redpath, Jeni Houser
Gareth Morrell, conductor
12 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Metropolitan Opera
Mozart: The Magic Flute (abridged version)
Piotr Buszewski, Rolando Villazón, Janai Brugger, Kathryn Lewek
Patrick Furrer, conductor
6 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
December 31
Julian Schwarz, cellist
Marika Bournaki, pianist
Bach: selected works and excerpts
6 p.m. Bargemusic
Metropolitan Opera
Bizet: Carmen
Aigul Akhmetshina, Piotr Beczała, Angel Blue, Kyle Ketelsen
Daniele Rustioni, conductor
6:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
November 22 – Oct 25, 2023
New York Philharmonic
Dima Slobodeniouk. conductor
J’Nai Bridges, mezzo-soprano
Dessoff Choirs
Ligeti: Atmosphères
Perry: Stabat Mater
Holst: The Planets
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
November 24
Amadi Azikiwe, violinist and violist
Mikael Darmanie, pianist
Bach: Suite No. 5
James Lee III: Sonata No. 1
Paganini: Sonata per la Gran’ Viola
Schubert: Fantasy, D. 934
7 p.m. Bargemusic
Metropolitan Opera
Anthony Davis: X: The Life and Times of Malcolm X
Will Liverman, Leah Hawkins, Raehann Bryce-Davis, Michael Sumuel, Victor Ryan Robertson
Kazem Abdullah, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Dima Slobodeniouk. conductor
J’Nai Bridges, mezzo-soprano
Dessoff Choirs
Ligeti: Atmosphères
Perry: Stabat Mater
Holst: The Planets
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
November 25
Metropolitan Opera
Puccini: La Bohème
Anita Hartig, Stephen Costello, Heidi Stober, Alexey Markov
Carlo Rizzi, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Mark Peskanov, violinist
Colin Jacobsen, violist
Edward Arron, cellist
Jeewon Park, pianist
Shostakovich: Piano Trio No. 2
Schumann: Piano Quartet
6 p.m. Bargemusic
Metropolitan Opera
Daniel Catán: Florencia en el Amazonas
Ailyn Pérez, Gabriella Reyes, Greer Grimsely, Mattia Olivieri
Yannick Nézet-Séguin, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Dima Slobodeniouk. conductor
J’Nai Bridges, mezzo-soprano
Dessoff Choirs
Ligeti: Atmosphères
Perry: Stabat Mater
Holst: The Planets
8 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
November 26
Mark Peskanov, violinist
Colin Jacobsen, violist
Edward Arron, cellist
Jeewon Park, pianist
Shostakovich: Piano Trio No. 2
Schumann: Piano Quartet
4 p.m. Bargemusic
November 27
Romanian Madrigal Choir
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
Music Mondays
Escher Quartet
Terrence Wilson, pianist
Haydn: String Quartet, Op. 64, No. 5, “The Lark”
Janáček: String Quartet No. 2, “Intimate Letters”
Dvořák: Piano Quinte in A Major
7:30 p.m. Advent Lutheran Church
Free admission
Metropolitan Opera
Daniel Catán: Florencia en el Amazonas
Ailyn Pérez, Gabriella Reyes, Greer Grimsely, Mattia Olivieri
Yannick Nézet-Séguin, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
November 28
The Crypt Sessions
Sybarite5
Blythe Gaissert, mezzo-soprano
Curtis Stewart, Mikael Karlsson, Andres Martin, Laura Kaminsky, Kamala Sankaram, David T. Little, Martin Hennessy
7 p.m. Church of the Intercession
Metropolitan Opera
Anthony Davis: X: The Life and Times of Malcolm X
Will Liverman, Leah Hawkins, Raehann Bryce-Davis, Michael Sumuel, Victor Ryan Robertson
Kazem Abdullah, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Adam Tendler, pianist
Conor Hanick, pianist
Steve Martland: Drill
Julius Eastman: Gay Guerilla
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
November 29
The Crypt Sessions
Sybarite5
Blythe Gaissert, mezzo-soprano
Curtis Stewart, Mikael Karlsson, Andres Martin, Laura Kaminsky, Kamala Sankaram, David T. Little, Martin Hennessy
7 p.m. Church of the Intercession
Juan Diego Flórez, tenor
Vincenzo Scaler, pianist
Rossini, Verdi, Puccini, et al
7:30 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
Ekmeles
Georg Friedrich Haas: …..
Dan Trueman: Delphia Gaedhlica
Zosha di Castri: We Live the Opposite Daring
Tomás Gueglio: Soap madrigals/Murmuring river (world premiere)
Evan Johnson: vo mesurando
Evan Johnson: Three in, ad abundantiam (“solo e pensoso”)
7:30 p.m. DiMenna Center
November 30
Modus Operandi Orchestra
Justin Bischoff, conductor
Mendelssohn: Hebrides Overture
Coleridge-Taylor: Violin Concerto
Brahms: Symphony No. 1
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
Metropolitan Opera
Wagner: Tannhäuser
Andreas Schager, Elza van den Heever, Ekaterina Gubanova, Christian Gerhaher
Donald Runnicles, conductor
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
The Crypt Sessions
Sybarite5
Blythe Gaissert, mezzo-soprano
Curtis Stewart, Mikael Karlsson, Andres Martin, Laura Kaminsky, Kamala Sankaram, David T. Little, Martin Hennessy
7 p.m. Church of the Intercession
Les Violons du Roy
Jonathan Cohen, conductor
Miloš, guitarist
Vivaldi, Purcell, Telemann, Handel, Bach, et al
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
New York Philharmonic
Semyon Bychkov, conductor
Katia and Marielle Labèque, pianists
Strauss: Don Juan
Bryce Dessner: Concerto for Two Pianos
Rachmaninoff: Symphonic Dances
7:30 p.m. David Geffen Hall
nyphil.org
Staatskapelle Berlin
Daniel Barenboim, conductor
Brahms: Symphony No. 3
Brahms: Symphony No. 1
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
October 24 – Sep 21, 2023
Vicky Chow, pianist
Tomeka Reid: Lamenting G.F., A.A., B.T., T.M.
Felipe Lara: Injust Intonations
Caroline Shaw: Gustave le Gray
Tania León: Rituál
Nik Bärtsch: Modul 5
6 p.m. Miller Theatre
Free admission
Death of Classical
Hanzhi Wang, accordionist
Bach: Goldberg Variations
6:30 p.m. Church of the Intercession
Metropolitan Opera
Verdi: Un Ballo in Maschera
Charles Castronovo, Angela Meade, Quinn Kelsey
Carlo Rizzi, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
International Contemporary Ensemble
David Byrd-Marrow: New work
Nathan Davis: New work
Liz Liguori: New work
7:30 p.m. Fridman Gallery
Angela Brownridge, pianist
C.P.E. Bach: “Prussian” Sonata
Haydn: Sonata in E-flat
Chopin: Polonaise, Op. 26, No. 1
Chopin: Polonaise, Op. 71, No. 2
Chopin: Polonaise-Fantasy
Debussy: Estampes
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
Jean-Yves Thibaudet, pianist
Lisa Batiashvili, violinist
Gautier Capuçon, cellist
Haydn: Piano Trio in E Major
Ravel: Piano Trio
Mendelssohn: Piano Trio No. 2
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
Death of Classical
Hanzhi Wang, accordionist
Bach: Goldberg Variations
8 p.m. Church of the Intercession
October 25
Defiant Requiem Foundation
Gerald Cohen: they burn, the fires of the night: lamentations from the ashes (world premiere)
6 p.m. Hebrew Union College
defiantrequiem.org
Metropolitan Opera
Puccini: La Bohème
Federica Lombardi, Matthew Polenzani, Olga Kulchynska, Adam Plachetka
Carlo Rizzi, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Jeannette Sorrell, conductor
Amanda Forsythe, soprano
Sonya Headlam, soprano
Cody Bowers, countertenor
Jacob Perry, tenor
Edward Vogel, baritone
Apollo’s Singers
Handel: Israel in Egypt
7:30 p.m. David Geffen Hall
Aisha Syed, violinist
Washington Heights Chamber Orchestra
Rafael Solano, pianist
Luis McDonald, guitarist
Vivaldi: The Four Seasons
Astor Piazzolla: Las cuatro estaciones porteñas
Rafael Solano: “Una Primavera Para El Mundo”
Rafael Solano: “Por Amor”
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
English Baroque Soloists
Monteverdi Choir
Dinis Sousa, conductor
Bach: Mass in B minor
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
October 26
Chamber Music Society of Lincoln Center
Mozart: Quartet in G Major for Flute and Strings
Britten: Lachrymae: Reflections on a Song of John Dowland
Ibert: Trio for Violin, Cello, and Harp
Jolivet: Chant de Linos
6:30 p.m. Rose Studio
Quartetto di Cremona
Wolf: Italian Serenade
Ravel: String Quartet
Beethoven: String Quartet in A minor, Op. 132
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
The Knights
Eric Jacobsen, conductor
Colin Jacobsen, violinist
Chris Thile, mandolinist and vocalist
Bach: Vivace from Concerto for 2 Violins in D minor
Caroline Shaw: “No. 2, And So”
Dvořák: String Quartet No. 12, “American” (arr. Stewart)
Colin Jacobsen: “Sheriff’s Freud”
Chris Thile: ATTENTION!
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
New York Philharmonic
Jeannette Sorrell, conductor
Amanda Forsythe, soprano
Sonya Headlam, soprano
Cody Bowers, countertenor
Jacob Perry, tenor
Edward Vogel, baritone
Apollo’s Singers
Handel: Israel in Egypt
7:30 p.m. David Geffen Hall
Quince Ensemble
Annika K. Sokolofsky, vocalist
Paul Pinto, vocalist
Annika Sokolofsky: her lover’s hand
Paul Pinto: solo performance
Paul Pinto: The Approach (world premiere)
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
English Baroque Soloists
Monteverdi Choir
Dinis Sousa, conductor
Handel: L’Allegro, il Penseroso, ed il Moderato
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
Chamber Music Society of Lincoln Center
Mozart: Quartet in G Major for Flute and Strings
Britten: Lachrymae: Reflections on a Song of John Dowland
Ibert: Trio for Violin, Cello, and Harp
Jolivet: Chant de Linos
9 p.m. Rose Studio
October 27
Mark Peskanov, violinist
Semplice Players
Mozart: String Quintet in G minor
Beethoven: String Quartet No. 4
7 p.m. Bargemusic
Ted Hearne, vocalist
Ted Hearne: Dorothea
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
New York Philharmonic
Brad Lubman, conductor
Kinan Azmeh, clarinetist
Layale Chaker, violinist
John Zorn: for your eyes only
Kinan Azmeh/Layale Chaker: Dawning
Unsuk Chin: Gougalōn
8 p.m. David Geffen Hall
Collectio Musicorum
“Shakespeare’s First Folio: Songs and Dances from As You Like It, Macbeth, The Tempest, et al
8 p.m. Good Shepherd-Faith Presbyterian Church
October 28
Metropolitan Opera
Puccini: La Bohème
Federica Lombardi, Matthew Polenzani, Olga Kulchynska, Adam Plachetka
Carlo Rizzi, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Mark Peskanov, violinist
Semplice Players
Mozart: String Quintet in G minor
Beethoven: String Quartet No. 4
6 p.m. Bargemusic
Byrd Celebration
ARTEK
Gwendolyn Toth, conductor
Byrd: Songs of Sundrie Natures I
7 p.m. St. Ignatius of Antioch Episcopal Church
Simon Bode, tenor
Jonathan Ware, pianist
Wagner: “Westwärts schweift der Blick”
Wolf: Selections from Mörike Lieder
Duparc, Liszt
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
Riverside Symphony
George Rothman, conductor
Louise Owen, violinist
Christopher Oldfather, pianist
Delius: Air and Dance
Adès: Shanty – Over the Sea
Kapusin: Double Concerto for Violin and Piano
Elgar: Elegy
Janácek: Idyll: Suite for Orchestra
7:30 p.m. Alice Tully Hall
Peoples’ Symphony Concerts
ECCO
Shai Wosner, pianist
Vijay Iyer: Piano Concerto (world premiere)
7:30 p.m. Washington Irving High School
Metropolitan Opera
Verdi: Un Ballo in Maschera
Charles Castronovo, Angela Meade, Quinn Kelsey
Carlo Rizzi, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Octobe 29
Byrd Celebration
ARTEK
Gwendolyn Toth, conductor
Byrd: Songs of Sundrie Natures I
4 p.m. St. Ignatius of Antioch Episcopal Church
Alexander Fiterstein, clarinetist
Mark Peskanov, violinist
Semplice Players
Mozart: String Quintet in G minor
Mozart: Clarinet Quintet in A Major
4 p.m. Bargemusic
Chamber Music Society of Lincoln Center
Rubenstein: “Romance” from Soirées à Saint-Petersbourg for Piano, Violin, and Cello
Tchaikovsky: Souvenir d’un lieu cher
Balakirev: “The Goldfish’s Song”
Mussorgsky: “Where Are You, Dear Star?”
Rachmaninff: “Arion”
Glinka: ““The Lark”
Rimsky-Korsakov: “Does not the wind, blowing from the heights”
Rachmaninoff: “These Summer Nights”
Rachmaninoff: Trio élégiaque
5 p.m. Alice Tully Hall
Musica Viva
Alejandro Hernandez-Valdez, conductor
Guadalupe Peraza, mezzo-soprano
Metamorphosis
Juan Arañés: Sarao de la Chacona
Tomás de Torrejón y Velasco: Fuego, Fuego, Cuando el Bien que adoro, El Cantarico, Loa (La Púrpura de la Rosa)
Giovanni Felice Sances: “Lagrimosa Beltá (Ciacona)”
G.F. Sances: “Presso l´onde tranquille”
Traditional and original music
5 p.m. All Souls Church
Talea Ensemble
Ah Young Hong, soprano
Michael Hersch: anonymous beneath the lemon trees
Michael Hersch: one step to the next, worlds ending
Georg Friedrich Haas: … wie stille brannte das Licht
6 p.m. Church of St. Paul & S. Andrew
Richard Tucker Music Foundation
“2023 Opera Gala”
Ben Bliss, Angel Blue, Micheal Fabiano, Susan Graham, Quinn Kelsey, Ailyn Pérez, Matthew Polenzani, et al
6:30 p.m. Carnegie Hall
October 30
Jupiter Symphony Chamber Players
Mozart: Prelude and Fugue No. 2
Mozart: Piano Quintet in E-flat
Bach: Goldberg Variations
2 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church
Ensemble Connect
Missy Mazzoli: Still Life With Avalanche
Barber: Summer Music
Schubert: “Trout” Quintet
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
Music Mondays
ECCO
Shai Wosner, pianist
Mozart: Piano Concerto in A Major, K. 414
Grieg: Holberg Suite
Dvořák: Selelections from String Quartet, Op. 96, “American”
7:30 p.m. Advent Lutheran Church
Free admission
Jupiter Symphony Chamber Players
Mozart: Prelude and Fugue No. 2
Mozart: Piano Quintet in E-flat
Bach: Goldberg Variations
7:30 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church
October 31
Cracow Duo
Chopin: Introduction and Polonaise brillante in C Major
Chopin: Cello Sonata in G minor
Aleksander Tansman: 2 Pieces for Cello and Piano
Aleksander Tansman: Cello Sonata No. 2
Aleksander Tansman: Fantasia for cello and piano
7:30 p.m. Bargemusic
Chamber Music Society of Lincoln Center
Beethoven: Piano Trio in D Major, “Ghost”
Gregg Kallor: The Tell-Tale Heart
Bartók: Sonata for Two Pianos and Percussion
7:30 p.m. Alice Tully Hall
UN Symphony Orchestra
Predrag Vasić, conductor
Eight Strings & a Whistle
Vladimir Tošić: Medial 623
Jorge Amado: Concertina for Flute, Viola, Cello and Strings
Brahms: Symphony No. 3
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
Metropolitan Opera
Verdi: Un Ballo in Maschera
Charles Castronovo, Angela Meade, Quinn Kelsey
Carlo Rizzi, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
September 21 – Aug 20, 2023
The Angel’s Share
Calidore String Quartet
Beethoven: String Quartet Op. 130, with Grosse Figue
6 p.m. Green-Wood Cemetery
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Manhattan West
Free admission
brookfieldproperties.com
The Angel’s Share
Calidore String Quartet
Beethoven: String Quartet Op. 130, with Grosse Figue
7:30 p.m. Green-Wood Cemetery
JACK Quartet
Yura Lee, violist
Michael Nicolas, cellist and vocalist
Sae Hashimoto, percussionist and vocalist
Ches Smith, percussionist vocalist
John Zorn: Sigil Magick: A Curious and Detailed Exposition of Sigils, Signs, and Hieroglyphs Peculiar to the Occult Orders, Hermetic Brotherhoods, and Dark Mystery Schools of the Late Middle Ages
John Zorn: The Gas Heart
John Zorn: Prolegomena to Any Future Metaphysics That Will Be Able to Present Itself as a Science
8 p.m. Miller Theatre
September 22
The Angel’s Share
Calidore String Quartet
Beethoven: String Quartet Op. 130, with Grosse Figue
6 p.m. Green-Wood Cemetery
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Manhattan West
Free admission
brookfieldproperties.com
The Angel’s Share
Calidore String Quartet
Beethoven: String Quartet Op. 130, with Grosse Figue
7:30 p.m. Green-Wood Cemetery
Jonas Kaufmann, tenor
Helmut Deutsch, pianist
Doppelgänger: Schubert’s Schwanengesang
8 p.m. Park Avenue Armory
September 23
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
2 p.m. Manhattan West
Free admission
brookfieldproperties.com
Jonas Kaufmann, tenor
Helmut Deutsch, pianist
Doppelgänger: Schubert’s Schwanengesang
7 p.m. Park Avenue Armory
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Manhattan West
Free admission
brookfieldproperties.com
September 24
Pegasus: The Orchestra
Barber: Summer Music
Mozart: Quintet for piano and winds, K. 452
Komitas: Selections from Armenian Miniatures
Poulenc: Sextet for Wind Quintet and Piano
Francaix: L’Heure du Berger, III. Les Petits
3:30 p.m. Christ & St. Stephen’s Church
Teodora Stepancic, pianist
4 p.m. Spectrum
Kent Tritle, organist
Daniel Pinkham: A Prophecy
Bach: Concerto in D minor
Eugene Hancock: Fantasy
Charles D. Coleman: Passacaglia
Dupré: Prelude and Fugue in G minor
5 p.m. Cathedral of St. John the Divine
Jonas Kaufmann, tenor
Helmut Deutsch, pianist
Doppelgänger: Schubert’s Schwanengesang
7:30 p.m. Park Avenue Armory
Han Chen, pianist
“Infinite Staircase”
Ligeti: 18 Etudes
18 Etudes (world premieres)
Nick Bentz: Etude No. 16 “Pour Irina”
Shiuan Cang: Etude No. 10 “Der Zauberlehring”
Victoria Cheah: Etude No. 11 “En suspens”
Jessie Cox: Etude No. 18 “Canon”
Fjóla Evans: Etude No. 9 “Vertige”
David Fulmer: Etude No. 12 “Entrelacs”
Vivian Fung: Etude No. 15 “White on White”
Chiayu Hsu: Etude No. 1 “Désordre”
Molly Joyce: Etude No. 8 “Fém”
Jihyun Kim: Etude No. 2 “Cordes à vide”
Jared Miller: Etude No. 3 “Touches bloquées”
Tom Morrison: Etude No. 4 “Fanfares”
Gity Razaz: Etude No. 5 “Arc-en-ciel”
Tengku Irfan: Etude No. 14 “Columna infinita”
Sugar Vendil: Etude No. 7 “Galamb borong”
Meng Wang: Etude No. 17 “À bout de souffle”
Xinyang Wang: Etude No. 13 “L’escalier du diable”
Nina Young: Etude No. 6 “Automne à Varsovie”
7:30 p.m. National Sawdust
ci.ovationtix.com
September 25
American Symphony Orchestra
Javier Diaz: Suns and Mons of the New World
5:30 p.m. Bryant Park
Free admission
Jonas Kaufmann, tenor
Helmut Deutsch, pianist
Doppelgänger: Schubert’s Schwanengesang
7:30 p.m. Park Avenue Armory
September 26
Metropolitan Opera
Jake Hegge: Dead Man Walking
Joyce DiDonato, Ryan McKinny, Latonia Moore, Susan Graham
Yannick Nézet-Séguin, conductor
6:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Jonas Kaufmann, tenor
Helmut Deutsch, pianist
Doppelgänger: Schubert’s Schwanengesang
7:30 p.m. Park Avenue Armory
Juilliard Orchestra
Jörg Widmann, conductor
Stella Chen, violinist
Mendelssohn: Hebrides Overture
Widmann: Violin Concerto No. 2
Widmann: Con brio
Mozart: Symphony No. 41
7:30 p.m. Alice Tully Hall
September 27
Metropolitan Opera
Met Orchestra and Chorus
Yannick Nézet-Séguin, conductor
Leah Hawkins, soprano
Karen Cargill, mezzo-soprano
Matthwe Polenzani, tenor
Dmitry Belosselskiy, bass-baritone
Verdi: Requiem
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Jonas Kaufmann, tenor
Helmut Deutsch, pianist
Doppelgänger: Schubert’s Schwanengesang
7:30 p.m. Park Avenue Armory
New York Philharmonic
Jaap van Zweden, conductor
Yo-Yo Ma, cellist
Beethoven: Egmont Overture
Tchaikovsky: Capriccio Italien
Dvořák: Cello Concerto
7:30 p.m. David Geffen Hall
Austin Wulliman, violinist
Alec Goldfarb, pianist
JACK Quartet
Austin Wulliman: The News From Utopia
8 p.m. Roulette
September 28
Metropolitan Opera
Verdi: Nabucco
George Gagnidze, Liudmyla Monastyrska, Maria Barakova, SeokJong Baek, Dmitry Belosselskiy
Daniele Callegari, conductor
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Brookfield Place
Free admission
brookfieldproperties.com
Jonas Kaufmann, tenor
Helmut Deutsch, pianist
Doppelgänger: Schubert’s Schwanengesang
7:30 p.m. Park Avenue Armory
New York Festival of Song
Steven Blier, pianist
Peter Duggan, pianist
Schubert, Strauss, Eduard Toldrà, Sondheim, Carole King, et al
8 p.m. Merkin Concert Hall
September 29
Metropolitan Opera
Met Orchestra and Chorus
Yannick Nézet-Séguin, conductor
Leah Hawkins, soprano
Karen Cargill, mezzo-soprano
Matthew Polenzani, tenor
Dmitry Belosselskiy, bass-baritone
Verdi: Requiem
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Brookfield Place
Free admission
brookfieldproperties.com
Ian Hobson, pianist
Music of Schumann
7 p.m. Tenri Cultural Institute
eventbrite.com
Rupert Boyd, guitarist
Christian Dozza: Estudo No. 1
Isaac Albeniz: Torre Bermeja
Sylvius Leopald Weiss: Sonata 33
F. Moreno Torroba: Madroños
Graeme Koehne: A Closed World of Fine Feelings
De Falla: The Miller’s Dance
Jobim: Felicidade
7 p.m. Bargemusic
New York Philharmonic
Jaap van Zweden, conductor
Joshua Bell, violinist
Heggie/Higdon/Meyer/Montgomery/Puts: The Elements
Copland: Symphony No. 3
8 p.m. David Geffen Hall
September 30
Metropolitan Opera
Jake Hegge: Dead Man Walking
Joyce DiDonato, Ryan McKinny, Latonia Moore, Susan Graham
Yannick Nézet-Séguin, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
2 p.m. Brookfield Place
Free admission
brookfieldproperties.com
New York Baroque Incorporated
Vivaldi, et al
4 p.m. The House of the Redeemer
Julian Schwarz, cellist
Marika Bournaki, pianist
Beethoven: Sonata in G minor
Beethoven: Sonata in A Major
6 p.m. Bargemusic
Momenta Festival
Momenta Quartet
Amy Yang, pianist
Han Lash: Suite Remembered and Imagined
Matthew Greenbaum: More Venerable Canons
Haydn: String Quartet in F minor, Op. 20, No. 5
Schumann: Piano Quintet
7 p.m. Broadway Presbyterian Church
Free admission
On Site Opera
Lisa DeSpain: Song of the Nightengale
Cree Carrico, Hannah Cho, Bernard Holcomb, Eliam Ramos, Chrystal E. Williams
Geoffrey McDonald, conductor
7 p.m. Brookfield Place
Free admission
brookfieldproperties.com
Ekmeles
George Lewis: Lone Coast (world premiere)
Therese Ulvo: Timelessness (world premiere)
Corie Rose Soumah: Like a frog on the road to it
Kaija Saariaho: Nuits, adieux
7:30 p.m. St. Peter’s Episcopal Church Chelsea
Metropolitan Opera
Met Orchestra and Chorus
Yannick Nézet-Séguin, conductor
Leah Hawkins, soprano
Karen Cargill, mezzo-soprano
Matthew Polenzani, tenor
Dmitry Belosselskiy, bass-baritone
Verdi: Requiem
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Jaap van Zweden, conductor
Joshua Bell, violinist
Heggie/Higdon/Meyer/Montgomery/Puts: The Elements
Copland: Symphony No. 3
8 p.m. David Geffen Hall
October 3
John Henry Crawford, cellist
Victor Santiago Asuncion, pianist
Music of Gershwin, Barber, Rachmaninoff and Sandford
7:30 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
August 20 – Jun 15, 2023
Time:Spans
Talujon Percussion Quartet
Argento New Music Project
Michel Galante, conductor
Earle Brown: Calder Piece
Earle Brown: Times Five
Earle Brown: Calder Piece
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall
August 21
Time:Spans
Byrne & Kozar Duo
Reiko Füting: eternal return (Passacaglia)
Vid Smooke: All Are Welcome Here
Chris Cresswell: all that’s left is dirt and sky
Jeffrey Gavett: Proof of Concept for Floating Child
Schott Wollschleger: Bring Something Incomprehensible
Alexandre Lunsqui: Two Patches
Alexandre Lunsqui: Solis
Taylor Brook: World premiere
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall
August 22
Time:Spans
Ekmeles
Christopher Trapani: End Words
Taylor Brook: Motorman Sextet
Hannah Kendall: this is but an oration of loss
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall
August 24
Time:Spans
Yarn/Wire
Michelle Lou: Furs
James Diaz: negative mercury
Anthony Cheung: World premiere
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall
August 25
Time:Spans
International Contemporary Ensemble
Younghi Pagh-Paan: Wundgeträumt
Andile Khumalo: Invisble Self
Aida Shirazi: Crystalline Trees
Wadada Leo Smith: Gondwana
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall
August 26
Time:Spans
Talea Ensemble
Enno Poppe: Speicher I-VI
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall
June 15 – May 24, 2023
The Met Orchestra
Yannick Nézet-Séguin, conductor
Nadine Sierra, soprano
Quinn Kelsey, baritone
Metropolitan Opera Chorus
Luis Ernesto Peña Laguna: Oraison
Brahms: Ein deutsches Requiem
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
June 16
Sara Davis Buechner, pianist
Déodat de Séverac: Pippermint-Get
Chaminade: Suite of Five Salon Pieces
Jacques Dupont: Tango from Les Soirs á Juan-les-pins
Turina: Troise Danses Andalouses
Ravel: Pièce en forme de Habañera
Ravel: Vales Nobles et Sentimentales
Chabrier: Bourée Fantasque
7 p.m. Bargemusic
Sono Fest!–CANCELLED
Karl Larson, pianist
Miranda Cuckson, violinist
John Popham, cellist
Kevin Sims, percussionist
Scott Wollschleger: Tiny Oblivion
Scott Wollschleger: Music Without Metaphor
Scott Wollschleger: Brontal Nos. 2, 6, 11, 12
Scott Wollschleger: Secret Machine Nos. 4, 6
Scott Wollschleger: Soft Aberration No. 2
7:30 p.m. Soapbox Gallery, Brooklyn
Sono Fest!–CANCELLED
Karl Larson, pianist
Miranda Cuckson, violinist
John Popham, cellist
Kevin Sims, percussionist
Scott Wollschleger: Lost Anthems
Scott Wollschleger: Fish of the sea
Scott Wollschleger: Secret Machine No. 7 (world premiere)
Scott Wollschleger: Brontal Symmetry
9 p.m. Soapbox Gallery, Brooklyn
June 17
Gila Goldstein, pianist
Chopin: Prelude in C-sharp minor, Op. 45
Ronn Yedidia: Preludes Nos. 1, 2, 4, 5, 8
Bach: Prelude and Fugue in G minor
Bach: Prelude and Fugue in D Major
Bach: Prelude and Fugue in D minor
Villa-Lobos: Impressoes Seresteiras
Carlos Guastavino: Las Niñas de Santa Fe
Chopin: Polonaise-Fantasy, Op. 61
6 p.m. Bargemusic
Sono Fest!–CANCELLED
Han Chen, pianist
Adès: Traced Overhead
Berg, Corigliano, Ravel
7:30 p.m. Soapbox Gallery, Brooklyn
Second Ending
Ian Carleton Schaefer, conductor
Hanna Ishazaki: Odori (world premiere)
Beethoven: Symphony No. 7
8 p.m. Merkin Concert Hall
Sono Fest!–CANCELLED
Han Chen, pianist
Adès: Traced Overhead
Berg, Corigliano, Ravel
9 p.m. Soapbox Gallery, Brooklyn
June 18
Luigi Attademo, guitarist
Mark Peskanov, violinist
Julia Schwartz, cellist
Beethoven: Serenade in D Major
Paganini: Terzetto in D Major
4 p.m. Bargemusic
Sono Fest!–CANCELLED
Robert Cuckson, pianist
Miranda Cuckson, violinist
Haodong Wu, pianist
David Ordovsky, flutist
Blaid McMillen, pianist
Music for Flute, Violin, Viola, and Piano
7:30 p.m. Soapbox Gallery, Brooklyn
June 20
Orchestra of St. Luke’s
Bernard Labadie, conductor
Hugh Cutting, countertenor
Bach, Handel
7 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
June 21
On Site Opera
Mozart: Excerpts from The Magic Flute
6 p.m. West Side Community Gardent
Free admission
June 22
Attacca Quartet
Glass: Quartet Satz
Caroline Shaw: Three Essays
Caroline Shaw: Plan & Elevation
Gabriella Smith: Carrot Revolution
7 p.m. Wave Hill
carnegiehall.org
Orchestra of St. Luke’s
Julius Eastman: Gay Guerilla
Julius Eastman: Stay On It
7 p.m. DiMenna Center
The Met Orchestra
Yannick Nézet-Séguin, conductor
Angel Blue, soprano
Russell Thomas, tenor
Bernstein: Symphonic Dances from West Side Story
Matthew Aucoin: Heath (King Lear Sketches) (world premiere)
Tchaikovsky: Romeo and Juliet Fantasy Overture
Verdi: Otello, Act IV
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
June 23
Eliza Garth, pianist
Jamie Jordan, soprano
David Froom: Manna Variations
Scott Wheeler: Beach Spring
James Primosch: Three Folk Hymns
Brahms/Busoni: Selected Organ Preludes
Frederick Tillis: Spiritual Fantasy
7 p.m. Bargemusic
“An Evening with Hao Jiang Tian”
Hao Jiang Tian, bass
7 p.m. Merkin Concert Hall
Sono Fest!–CANCELLED
Mark Padmore, tenor
Ethan Iverson, pianist
“Songs of the Earth: Poetry and Lieder”
7:30 p.m. Soapbox Gallery, Brooklyn
June 24
Yarn/Wire International Institute and Festival
Yarn/Wire
TAK Ensemble
Halvorson/Ribot Duo
LaPlante/Leandro/Overton Trio
Tyshawn Sorey, percussionist
12 p.m. DiMenna Center
Lynn Spurgat, soprano
Jason Wirth, pianist
Offenbach, Weill, Gershwin, Johann Strauss, Cole Porter, et a;
3 p.m. Merkin Concert Hall
Mark Peskanov, violinist
Evan Drachman, cellist
Doris Stevenson, pianist
Schumann: Fantasiestucke
Bach: Chaconne
Paganini: 24 Caprices (selections)
Brahms: Piano Trio in C minor
6 p.m. Bargemusic
Either/Or
Richard Carrick: The Atlas
8 p.m. Tenri Cultural Insitute
June 24
Mark Peskanov, violinist
Evan Drachman, cellist
Doris Stevenson, pianist
Schumann: Fantasiestucke
Bach: Chaconne
Paganini: 24 Caprices (selections)
Brahms: Piano Trio in C minor
6 p.m. Bargemusic
June 27
The Knights
Jessie Montgomery: L.E.S. Characters
Bartók: Romanian Folk Dances
Jessie Montgomery: Source Code
George Enescu: Romanian Rhapsody No. 1
7:30 p.m. Naumburg Bandshell
Free admission
June 28
On Site Opera
Bizet: Excerpts from Carmen
6 p.m. West Side Community Gardent
Free admission
June 30
Litton Duo
Egon Kornauth: Viola Sonata in C-sharp minor
Gity Razaz: Spellbound
Robert Fuchs: Selections from 6 Phantasiestüke
Brahms: Viola Sonata No. 2
7 p.m. Bargemusic
May 24 – Apr 22, 2023
Claire Chase, flutist
Senem Pirier, electronics
Levy Lorenzo, live sound
“Density 2036: part viii”
Matana Roberts: Auricular Heresy
Ann Cleare: anfa
Wang Lu: Afterrouch
6:30 p.m. The Kitchen at Westbeth
carnegiehall.org
Cutting Edge Concerts
James Nyoraku Schlefer: Sidewalk Dances
Ron Warren: Lunas y Agua No.5
Glass (arr. Barnes): Sacagawea
Victoria Bond: Rashomon
Ron Warren: Love Song for This Earth
Ron Warren: The Way of Mountains and Desert
Ron Warren: Beads
7 p.m. Kosciuszko Foundation
Johnny Gandelsman, violinist
Bach: Suite No. 1 for cello, BWV 1007
Bach: Suite No. 2 for cello, BWV 1008
Bach: Suite No. 3 for cello, BWV 1009
7 p.m. The Cloisters
Metropolitan Opera
Mozart: Don Giovanni
Peter Mattei, Adam Plachetka, Federica Lombardi, Ana Mariá Martínez, Ben Bliss
Nathalie Stutzmann, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Pavel Kolesnikov, pianist
Scarlatti, Chopin, Scriabin, Messiaen, et al
7:30 p.m. Board of Officers Room/Park Avenue Armory
Claire Chase, flutist
Craig Taborn, pianist
Joshua Rubin, clarinetist
Susie Ibarra, percussionist
“Density 2036: part ix”
Craig Taborn: Busy Griefs and Endangered Charms (world premiere)
9 p.m. The Kitchen at Westbeth
carnegiehall.org
May 25
Liza Magnes, pianist
Gershwin, Rodgers and Hammerstein, Beatles, ladino, Jobim, Bartok, Sasha Argov, Magnes, et al
6 p.m. Bargemusic
Johnny Gandelsman, violinist
Bach: Suite No. 4 for cello, BWV 1010
Bach: Suite No. 5 for cello, BWV 1011
Bach: Suite No. 6 for cello, BWV 1012
7 p.m. The Cloisters
Metropolitan Opera
Mozart: Die Zauberflöte
Erin Morley, Lawrence Brownlee, Thomas Oliemans, Kathryn Lewek
Nathalie Stutzmann, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Claire Chase, flutist
Katinka Kleijn and Seth Parker Woods, cellists
Cory Smythe, pianist
Lezy Lorenzo, live sound
Anna Thorvaldsdottir: Ubique (world premiere)
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall
carnegiehall.org
New York Philharmonic
Marin Alsop, conductor
Joseph Alessi, trombonist
Barber: Symphony in One Movement
Chick Corea: Trombone Concerto
Prokofiev: Romea and Juliet Suite
7:30 p.m. David Geffen Hall
Sasha Cooke, mezzo-soprano
Kirill Kuzmin, pianist
Caroline Shaw, Missy Mazzoli, Nico Muhly, Gabriel Kahane, Kamala Sankaram
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
May 26
New York Philharmonic
Marin Alsop, conductor
Joseph Alessi, trombonist
Barber: Symphony in One Movement
Chick Corea: Trombone Concerto
Prokofiev: Romea and Juliet Suite
2 p.m. David Geffen Hall
The Angel’s Share
Contemporaneous
Joshua Roman, cellist
John Tavener: Protecting Veil
7 p.m. Green-Wood Cemetery
Deborah Buck, violinist
Orli Shaham, pianist
Amanda Maier: Sonata for Violin and Piano
Jessie Montgomery: Rhapsody No. 1 for Violin
Clara Schumann: Three Romances for Violin and Piano
Brahms: Intermezzo, Op. 119. No. 1
Avner Dorman: After Brahms, Intermezzo No. 2
Robert Schumann: Sonata No. 1 for Violin and Piano
7 p.m. Bargemusic
Chamber Orchestra of New York
Salvatore Di Vittorio, conductor
Ginevra Petrucci, flutist
Elgar: Serenade
Barber: Adagio for Strings
Britten: Simple Symphony
Rodrigo: Fantasia para un gentilhombre
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall
Metropolitan Opera
Puccini: La Bohème
Susanna Phillips, Charles Castronovo, Latonia Moore, Quinn Kelsey
James Gaffigan, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Chelsea Symphony
Matthew Aubin, conductor
Mark Seto, conductor
Christina Adams, violinist
Joshua Anderson, clarinetist
Erika Boysen, flutist
Juliette Herlin, cellist
Mi-Eun Kim, pianist
Aaron Dai: Amuse-bouche
Shuying Li: World Map
John Luther Adams: Become River
8 p.m. Merkin Concert Hall
May 27
Metropolitan Opera
Mozart: Don Giovanni
Peter Mattei, Adam Plachetka, Federica Lombardi, Ana Mariá Martínez, Ben Bliss
Nathalie Stutzmann, conductor
1 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Semplice Players
Mark Peskanov, violinist
Beethoven: String Quartet Op. 18, No. 4
Mozart: String Quintet in G minor
6 p.m. Bargemusic
Metropolitan Opera
Mozart: Die Zauberflöte
Erin Morley, Lawrence Brownlee, Thomas Oliemans, Kathryn Lewek
Gareth Morrell, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
New York Philharmonic
Marin Alsop, conductor
Joseph Alessi, trombonist
Barber: Symphony in One Movement
Chick Corea: Trombone Concerto
Prokofiev: Romea and Juliet Suite
8 p.m. David Geffen Hall
New York Philharmonic Nightcap
Chromic Duo
10:30 p.m. Kenneth C. Griffin Sidewalk Studio/David Geffen Hall
May 28
New York Philharmonic Musicians
Britten: Phantasy Quartet
Foss: Time Cycle
Brahms: Horn Trio
3 p.m. Merkin Concert Hall
Semplice Players
Mark Peskanov, violinist
Alex Fiterstein, clarinetist
Mozart: String Quintet in G minor
Mozart: Clarinet Quintet in A Major
4 p.m. Bargemusic
May 29
Metropolitan Opera
Puccini: La Bohème
Susanna Phillips, Charles Castronovo, Latonia Moore, Quinn Kelsey
James Gaffigan, conductor
7 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
May 30
Metropolitan Opera
Wagner: Der Fliegende Holländer
Tomasz Konieczny, Elza van den Heever, Eric Cutler, Dmitry Belosselskiy
Thomas Guggeis, conductor
8 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Joshua Bell, violinist
Daniil Trifonov, pianist
Beethoven: Violin Sonata No. 1
Prokofiev: Violin Sonata No. 1
Bloch: “Nigun”
Franck: VIolin Sonata
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
Magdalena Filipczak, violinist
Jessica Xylina Osborne, pianist
Stephen Coxe: Cherchant (world premiere)
Music of Schubert, Wieniawski, Schönberg, Lutosławski, Britten, and Saint-Saëns.
8 p.m. Carnegie Hall/Weill Recital Hall
May 31
Metropolitan Opera
Mozart: Die Zauberflöte
Erin Morley, Lawrence Brownlee, Thomas Oliemans, Kathryn Lewek
Nathalie Stutzmann, conductor
7:30 p.m. Metropolitan Opera House
metopera.org
Curtis MacComber, violinist
Lois Martin, violist
Chris Gross, cellist
Christopher Oldfather, pianist
Hayes Biggs: Four Piano Preludes
Hayes Biggs: Inquieto (attraverso il rumore)
Hayes Biggs: Reveries. Passions
7:30 p.m. Merkin Concert Hall
Renée Fleming, sopranp
Evgeny Kissin, pianist
Schubert, Liszt, Rachmaninoff, Duparc
8 p.m. Carnegie Hall
carnegiehall.org
MATA Festival 2023
Akari Komura: Moon Greeting
Che Buford: I have been here before
Dion Nataraja: Postmortem
Isabel Crespo: la línea será
Kristofer Svensson: Av Hav
Yiheng Yvonne Wu: Sound-Body/Sound-Space
Maja Linderoth: Mouthpiece
8 p.m. Roulette
little OPERA theatre of ny
National Black Theatre
Harlem Opera Theater
William Grant Still: Highway 1, U.S.A.
Kurt Weill: Down in the Valley
Lynnesha Crump, Victoria Davis, Sarah Nelson Craft, Omar Bowney, Kyle Oliver, Ron Loyd, Andrew Richardson
8 p.m. Baruch Performing Arts Center
Archive
- March 2024 (10)
- February 2024 (15)
- January 2024 (16)
- December 2023 (17)
- November 2023 (16)
- October 2023 (21)
- September 2023 (13)
- August 2023 (3)
- July 2023 (5)
- June 2023 (12)
- May 2023 (16)
- April 2023 (19)
- March 2023 (18)
- February 2023 (21)
- January 2023 (17)
- December 2022 (15)
- November 2022 (16)
- October 2022 (21)
- September 2022 (12)
- August 2022 (4)
- July 2022 (5)
- June 2022 (10)
- May 2022 (15)
- April 2022 (15)
- March 2022 (18)
- February 2022 (14)
- January 2022 (13)
- December 2021 (11)
- November 2021 (14)
- October 2021 (12)
- September 2021 (6)
- August 2021 (2)
- July 2021 (2)
- June 2021 (3)
- May 2021 (3)
- April 2021 (1)
- March 2021 (1)
- December 2020 (3)
- November 2020 (1)
- October 2020 (1)
- September 2020 (2)
- August 2020 (1)
- July 2020 (1)
- June 2020 (5)
- May 2020 (3)
- April 2020 (3)
- March 2020 (16)
- February 2020 (32)
- January 2020 (20)
- December 2019 (19)
- November 2019 (26)
- October 2019 (25)
- September 2019 (15)
- August 2019 (4)
- July 2019 (5)
- June 2019 (9)
- May 2019 (20)
- April 2019 (28)
- March 2019 (27)
- February 2019 (29)
- January 2019 (25)
- December 2018 (14)
- November 2018 (22)
- October 2018 (22)
- September 2018 (10)
- August 2018 (2)
- July 2018 (4)
- June 2018 (6)
- May 2018 (15)
- April 2018 (26)
- March 2018 (29)
- February 2018 (25)
- January 2018 (27)
- December 2017 (20)
- November 2017 (20)
- October 2017 (25)
- September 2017 (11)
- August 2017 (6)
- July 2017 (4)
- June 2017 (10)
- May 2017 (16)
- April 2017 (23)
- March 2017 (27)
- February 2017 (30)
- January 2017 (30)
- December 2016 (20)
- November 2016 (16)
- October 2016 (17)
- September 2016 (10)
- August 2016 (3)
- July 2016 (6)
- June 2016 (8)
- May 2016 (14)
- April 2016 (23)
- March 2016 (27)
- February 2016 (27)
- January 2016 (27)
- December 2015 (21)
- November 2015 (18)
- October 2015 (24)
- September 2015 (11)
- August 2015 (3)
- July 2015 (8)
- June 2015 (9)
- May 2015 (16)
- April 2015 (24)
- March 2015 (26)
- February 2015 (30)
- January 2015 (24)
- December 2014 (18)
- November 2014 (15)
- October 2014 (22)
- September 2014 (15)
- August 2014 (11)
- July 2014 (7)
- June 2014 (14)
- May 2014 (24)
- April 2014 (22)
- March 2014 (24)
- February 2014 (23)
- January 2014 (28)
- December 2013 (18)
- November 2013 (16)
- October 2013 (28)
- September 2013 (16)
- August 2013 (1)