July 6

Wed Jun 22, 2022 at 9:28 am

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Mozart: Piano Quartet in G minor 
Paul Schoenfield: Trio for Clarinet, Violin, and Piano 
Dohnányi: Sextet in C Major 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

July 7

US Guitar Orchestra 
Kami Rowan, conductor 
Xavier Jara, guitarist 
Andrew Forest: Joropo 
Mark Houghton: Sailing Home 
Olga Amelkina-Vera: Intermezzo 
Andrew York: Playground 
Olga Amelkina-Vera: Nebulae 
Michael Hedges: Because It’s There 
Mark Charles Smith: We Are All in This Together 
Alan Hirsh: Encounters I. On the Wind, II. In the Spirit (world premiere) 
Kevin Callahan: Myth of Persephone I. Descent. II. Search. III. Ascent (world premiere) 
7 p.m. Merkin Concert Hall

July 8

Mark Peskanov, violinist 
Gerald Robbins, pianist 
Beethoven: Violin Sonatas 1–3 & 5 
7 p.m. Bargemusic

July 9

Jeffrey Solow, cellist 
Bach: Solo Cello Suites 4–6 
6 p.m. Bargemusic

July 10

Mark Peskanov, violinist 
Gerald Robbins, pianist 
Beethoven: Violin Sonatas 1–3 & 5 
4 p.m. Bargemusic

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Haydn: String Quartet in C Major, Op. 20, No. 2 
Mendelssohn: Piano Quartet in B minor 
Brahms: String Quartet in B-flat Major 
5 p.m. Alice Tully Hall

July 13

Attacca Quartet 
6 p.m. Madison Square Park 
carnegiehall.org

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Reicha: Wind Quintet in E minor 
Beethoven: Quintet in E-flat Major 
Ligeti: Six Bagatelles 
Françaix: L’heure du berger 
Poulenc: Sextet 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

July 14

International Keyboard Institute & Festival 
Jerome Rose, pianist 
Brahms: Rhapsody in E-flat Major 
Schumann: Kreisleriana 
Beethoven: Sonata in E Major, Op. 109 
Liszt: “Vallée d’Obermann” from Années de pèlerinage 
8:30 p.m. Merkin Concert Hall

July 15

International Keyboard Institute & Festival 
Wynona Yinuo Wang, pianist 
Janaček: Piano Sonata 
Ravel: Le Tombeau de Couperin 
Rachmaninoff: Sonata No. 1 
6 p.m. Merkin Concert Hall

Donald Berman, pianist 
Schubert: Allegretto in C minor 
Schubert: Ungarische Melodie 
Amy Beth Kirsten: prayer for a wounded king (world premiere) 
Jeff Nichols: Caracole 
Arthur Levering: Garland for Steven Stucky: Theme and Variations (world premiere) 
Schubert-Liszt: LiebesbotschaftGretchen am SpinnradeStändchenAuf Dem Wasser zu Singen 
7 p.m. Bargemusic

American Symphony Orchestra 
Leon Botstein, conductor 
Mané Galoyan, soprano 
Eve Gigliotti, mezzo-soprano 
Terrance Chin-Loy, tenor 
Christian Zaremba, bass 
Bard Festival Chorale 
Sergei Taneyev: At the Reading of the Psalm 
8 p.m. Carnegie Hall

International Keyboard Institute & Festival 
Kenny Broberg, pianist 
Medtner: Forgotten Melodies Book II 
Scriabin: Piano Sonata No. 5 
Schumann: Fantasiestücke 
8:30 p.m. Merkin Concert Hall

July 16

International Keyboard Institute & Festival 
Rachel Breen, pianist 
Bach: French Suite No. 2 
Scriabin: Preludes 
Medtner: Sonata in G minor 
Beethoven: Sonata in C minor, Op. 111 
6 p.m. Merkin Concert Hall

Mark Peskanov, violinist 
Olga Vinokur, pianist 
Bologne: Sonata No. 1 
Mozart: Sonata in G Major 
Mozart: Sonata in B-flat Major 
Schubert: Rondo Brillant 
6 p.m. Bargemusic

International Keyboard Institute & Festival 
Michael Steven Brown, pianist 
Delphine von Schauroth: From Song Without Words 
Mendelssohn: Rondo capriccioso 
Ravel: Miroirs 
Michael Brown: Breakup Etude for Right Hand Alone 
Michael Brown: Etude-Fantasy on the name of Haydn 
Beethoven: “Eroica” Variations 
8:30 p.m. Merkin Concert Hall

July 17

International Keyboard Institute & Festival 
Martín García García, pianist 
Mozart: Sonata in C minor 
Liszt: “Funerailles” 
Liszt: “Les jeaux d’eaux à la villa d’Este” 
Liszt: Vales-Impromptu 
Chopin: 3 Waltzes 
Chopin: Sonata No. 3 
4 p.m. Merkin Concert Hall

Jeffrey Swann, pianist 
Liszt: The Lugubrious Gondola II 
Liszt: En réve 
Liszt: Années de Pélerinage selections 
Schubert: Sonata in B-flat Major 
4 p.m. Bargemusic

July 19

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Louis Langrée, conductor 
Conrad Tao, pianist 
Bologne: Overture to L’amant anonyme 
Mozart: Piano Concerto No. 17 
Still: “Out of the Silence” 
Gershwin: Rhapsody in Blue 
7:30 p.m. Damrosch Park

July 20

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Louis Langrée, conductor 
Conrad Tao, pianist 
Bologne: Overture to L’amant anonyme 
Mozart: Piano Concerto No. 17 
Still: “Out of the Silence” 
Gershwin: Rhapsody in Blue 
7:30 p.m. Damrosch Park

July 21

The Angel’s Share 
Anthony Roth Costanzo, countertenor 
Sae Hashimoto, vibraphonist 
Aaron Siegel: Watching Birds at the End of the World (world premiere) 
6 p.m. Green-Wood Cemetery

The Angel’s Share 
Anthony Roth Costanzo, countertenor 
Sae Hashimoto, vibraphonist 
Aaron Siegel: Watching Birds at the End of the World (world premiere) 
7:30 p.m. Green-Wood Cemetery

July 22

Nadia Shpachenko, pianist 
Christopher Cerrone: World premiere 
Harold Meltzer: World premiere 
Tom Flaherty: World premiere 
David Sanford: La Pulga Variations 
Pamela Z: Balón 
Ian Dicke: Telstar Loops 
Dana Kaufman: Honeyball 
Adam Schoenberg: Last Dance 
7 p.m. Bargemusic

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Xian Zhang, conductor 
Steven Banks, saxophonist 
Ngwenyama: Primal Message 
Glazunov: Saxophone Concerto 
Ibert: Concertino da Camera 
Beethoven: Symphony No. 4 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

July 23

Mark Peskanov, violinist 
Rita Sloan, pianist 
Bach: Sonatas for Keyboard and Violin 1, 3 & 4 
6 p.m. Bargemusic

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Xian Zhang, conductor 
Steven Banks, saxophonist 
Ngwenyama: Primal Message 
Glazunov: Saxophone Concerto 
Ibert: Concertino da Camera 
Beethoven: Symphony No. 4 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

July 24

Mark Peskanov, violinist 
Rita Sloan, pianist 
Bach: Sonatas for Keyboard and Violin 1, 3 & 4 
4 p.m. Bargemusic

July 26

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Louis Langrée, conductor 
Augustin Hadelich, violinist 
Ravel: Ma Mère l’Oye Suite 
Bologne: Violin Concerto, Op. 5, No. 2 
Ravel: Tzigane 
Mozart: Symphony No. 31 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

July 27

Attacca Quartet 
6 p.m. Madison Square Park 
carnegiehall.org

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Louis Langrée, conductor 
Augustin Hadelich, violinist 
Ravel: Ma Mère l’Oye Suite 
Bologne: Violin Concerto, Op. 5, No. 2 
Ravel: Tzigane 
Mozart: Symphony No. 31 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

July 28

Musicians from The Knights 
Kyle Sanna: Walking on Water 
Villa-Lobos: Song of the Black Swan 
Colin Jacobsen: La Puerta 
Reena Esmail: Nadiya 
Takemitsu: Toward the Sea 
Debussy: Sonata for flute, viola, and harp 
Shawn Conley: Yann’s Flight 
Traditional: “Little Birdie” 
João Gilberto (arr. Jacobssen): Undiu 
7 p.m. Bargemusic

July 29

Rieko Aizawa, pianist 
Chopin: Ballade No. 1 
Messiaen: Eight Preludes 
7 p.m. Bargemusic

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Roderick Cox, conductor 
Jeanine De Bique, soprano 
Beethoven: Coriolan Overture 
Barber: Knoxville: Summer of 1915 
Walker: Lyric for Strings 
Mozart: “Ruhe sanft, mein holdes Leben” from Zaide 
Mozart: “Crudele? … Non mir dir” from Don Giovanni 
Copland: Appalachian Spring Suite 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

National Youth Orchestra of the United States 
Daniel Harding, conductor 
Alisa Weilerstein, cellist 
Elgar: Cello Concerto 
Mahler: Symphony No. 5 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

July 30

Horszowski Trio 
Smetana: Piano Trio in G minor 
Mendelssohn: Piano Trio No. 1 
6 p.m. Bargemusic

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Roderick Cox, conductor 
Jeanine De Bique, soprano 
Beethoven: Coriolan Overture 
Barber: Knoxville: Summer of 1915 
Walker: Lyric for Strings 
Mozart: “Ruhe sanft, mein holdes Leben” from Zaide 
Mozart: “Crudele? … Non mir dir” from Don Giovanni 
Copland: Appalachian Spring Suite 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

July 31

Jesse Mills, violinist 
Mark Peskanov, violinist 
Rieko Aizawa, pianist 
Leclair: Sonata for Two Violins 
Bunch: Next Train 
Mozart: Sonata for Piano and Violin in C Major 
Prokofiev: Sonata for Violin and Piano No. 2 
4 p.m. Bargemusic

August 1

NYO2 
Mei-Ann Chen, conductor 
Aaron Diehl, pianist 
Jessie Montgomery: Soul Force 
Gershwin: Piano Concerto in F 
Rachmaninoff: Symphonic Dances 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

August 2

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Jonathon Heyward, conductor 
Joshua Bell, violinist 
Simon: Fate Now Conquers 
Vieuxtemps: Violin Concerto No. 5 
Price: Adoration 
Beethoven: Symphony No. 2 
7:30 p.m. Joshua Bell

August 3

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Jonathon Heyward, conductor 
Joshua Bell, violinist 
Simon: Fate Now Conquers 
Vieuxtemps: Violin Concerto No. 5 
Price: Adoration 
Beethoven: Symphony No. 2 
7:30 p.m. Joshua Bell

August 4

The Angel’s Share 
Jed Distler, pianist 
Stewart Goodyear, pianist 
Mahler: Symphony No. 9, piano four hands 
6 p.m. Green-Wood Cemetery

The Angel’s Share 
Jed Distler, pianist 
Stewart Goodyear, pianist 
Mahler: Symphony No. 9, piano four hands 
7:30 p.m. Green-Wood Cemetery

August 5

The Angel’s Share 
Jed Distler, pianist 
Stewart Goodyear, pianist 
Mahler: Symphony No. 9, piano four hands 
6 p.m. Green-Wood Cemetery

Mark Peskanov, violinist 
Doris Stevenson, pianist 
Bach: Selections from Solo Sonatas and Partitas 
Hailstork: Little Suite in F (world premiere) 
Vieuxtemps: Concerto No. 5 
Saraste: Zigeunerweisen 
7 p.m. Bargemusic

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Louis Langrée, conductor 
Sunhai Im, soprano 
Daniela Mack, mezzo-soprano 
Matthew Swensen, tenor 
Dashon Burton, bass 
The Unsung Collective 
Mozart: Symphony No. 40 
Mozart: Requiem 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

The Angel’s Share 
Jed Distler, pianist 
Stewart Goodyear, pianist 
Mahler: Symphony No. 9, piano four hands 
7:30 p.m. Green-Wood Cemetery

August 6

The Angel’s Share 
Jed Distler, pianist 
Stewart Goodyear, pianist 
Mahler: Symphony No. 9, piano four hands 
6 p.m. Green-Wood Cemetery

Mark Peskanov, violinist 
Doris Stevenson, pianist 
Bach: Selections from Solo Sonatas and Partitas 
Hailstork: Little Suite in F (world premiere) 
Vieuxtemps: Concerto No. 5 
Saraste: Zigeunerweisen 
6 p.m. Bargemusic

New York City Opera 
Verdi: La Traviata 
Ekaterina Siurina, Charles Castronovo, Michael Chioldi 
7 p.m. Bryant Park

Mostly Mozart Festival Orchestra 
Louis Langrée, conductor 
Sunhai Im, soprano 
Daniela Mack, mezzo-soprano 
Matthew Swensen, tenor 
Dashon Burton, bass 
The Unsung Collective 
Mozart: Symphony No. 40 
Mozart: Requiem 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

The Angel’s Share 
Jed Distler, pianist 
Stewart Goodyear, pianist 
Mahler: Symphony No. 9, piano four hands 
7:30 p.m. Green-Wood Cemetery

August 7

Sullivan String Quartet 
Haydn: Quartet in D Major, Op. 20, No. 4 
Price: Five Foklsongs in Counterpoint 
Dvořák: Quartet in F Major, “American” 
4 p.m. Bargemusic

August 12

Mark Peskanov, violinist 
Wayne Smith, cellist 
Marina Iwao, pianist 
Haydn: Piano Trio No. 39 
Beethoven: Sonata for cello and piano in G minor 
Shostakovich: Sonata for cello and piano in D minor 
7 p.m. Bargemusic

August 13

Mark Peskanov, violinist 
Edward Arron, cellist 
Jeewon Park, pianist 
Mendelssohn: Piano Trio in D minor 
Beethoven: Piano Trio in B-flat Major, “Archduke” 
6 p.m. Bargemusic

TIME:SPANS 
Orpheus Chamber Orchestra 
Amy Williams: Telephone 
Felipe Lara: Metafagote 
Schoenberg: Kammersymphonie Op. 9 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 14

Mark Peskanov, violinist 
Edward Arron, cellist 
Jeewon Park, pianist 
Mendelssohn: Piano Trio in D minor 
Beethoven: Piano Trio in B-flat Major, “Archduke” 
4 p.m. Bargemusic

TIME:SPANS 
Ning Yu, pianist 
Levy Lorenzo, electronics 
Stefan Prins: Piano Hero #1 
David Bird: Iron Orchid 
Stefan Prins: Piano Hero #2 
Michael Beil: Key Jack 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 15

TIME:SPANS 
Splinter Reeds 
Yannis Krriakideshypothetical islands 
Sky Macklay: Choppy 
Michael Gordon: World premiere 
Sam Pluta: World premiere 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 16

TIME:SPANS 
Argento New Music Project 
Michel Galante, conductor 
Michael Klingbeil: Tear of the Clouds 
Andile Khumalo: Broken Mirrors of Time 
Erin Gee: Mouthpiece XI 
Sky Macklay: Microvariations 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 17

TIME:SPANS 
Sō Percussion 
Vijay Iyer: Torque 
Angélica Negrón: World premiere 
Julia Wolfe: Forbidden Love 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 19

Asiya Korepanova, pianist 
Bach: Prelude and Fugue in B minor 
Franck: Prelude Choral and Fugue 
Chopin: Sonata No. 3 
7 p.m. Bargemusic

TIME:SPANS 
Ensemble Signal 
Brad Lubman, conductor 
Jessen and Stine 
Darian Donovan Thomas: New work 
George Lewis: Seismologic 
George Lewis: Tales of the Traveller 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 20

Alexandra Joan, pianist 
Schumann: Fantastiestücke 
Chopin: Mazurkas 
G. Cohen: Ballade 
Brahms: Four Klavierstücke 
Gerswhin: Three Preludes 
6 p.m. Bargemusic

TIME:SPANS 
International Contemporary Ensemble 
George Lewis: Melodies for Miles (world premiere) 
Jessie Cox: Black as a Hack for Cyborgification 
Nicole Mitchell: Cult of Electromagnetic Connectivity 
George Lewis: Thistledown 
Wadada Leo Smith: Delta Blues 
George Lewis: Creataive Construction SetTM 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 21

Ursula Oppens, pianist 
Mozart: Rondo in A minor 
Rzewski: Rondo 
Schubert: Sonata in A minor 
2 p.m. Bargemusic

Jerome Lowenthal, pianist 
C.P.E. Bach: 12 Variations on “La Folie d’Espagne” 
Mozart: Fantasie in D minor 
Prokofiev: Sonata No. 2 
Liszt: Sunt Lacrymae Rerum/Mignons Lied 
Chopin: Nocturne in B-flat minor 
Chopin: Impromptue No. 2 
Chopin: Scherzo No. 2 
4 p.m. Bargemusic

August 22

TIME:SPANS 
Yaron Deutsch, electric guitarist 
Fausto Romitelli: Trash TV Trance 
Pierluigi Billone: Sporgo Y 
Klaus Lang: chanson lointaine et douce (world premiere) 
Lisa Illean: Tiding I 
Avshalom Ariel: All the boys forgot about you 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 24

TIME:SPANS 
Yarn/Wire 
Misato Mochizuki: Le Monde des Ronds et des Carrés 
Igor Santos: World premiere 
Enno Poppe/Wolfgang Heiniger: Tonband 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 25

TIME:SPANS 
JACK Quartet 
Eric Wubbels: phren (world premiere) 
Catherine Lamb: string quartet (two blooms) 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 26

Mark Peskanov, violinist 
Sophia Shao, cellist 
Doris Stevenson, pianist 
Bach: Sonata in G minor for solo violin 
Paganini: Caprices Op. 1, Nos. 6, 16, 17, 21 
Hailstork: Piano Trio 
7 p.m. Bargemusic

TIME:SPANS 
Bozzini Quartet 
Pierre-Alexandre Maranda, bassist 
Maxime Corbeil-Perron: World premiere 
Simon Martin: Musique d’art 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 27

Mark Peskanov, violinist 
Sophia Shao, cellist 
Doris Stevenson, pianist 
Bach: Sonata in G minor for solo violin 
Paganini: Caprices Op. 1, Nos. 6, 16, 17, 21 
Hailstork: Piano Trio 
6 p.m. Bargemusic

TIME:SPANS 
TALEA Ensemble 
James Baker, conductor 
Igor Santos: portrait IO 
Katherine Balch: drip music (world premiere) 
Rebecca Saunders: Skin 
7:30 p.m. Mary Flagler Cary Hall/DiMenna Center

August 28

Harlem Chamber Players 
Still: Lyric Quartet 
Tania Leon: Essencia 
Mozart: String Quintet in G minor 
2 p.m. Bargemusic

Harlem Chamber Players 
Still: Lyric Quartet 
Tania Leon: Essencia 
Mozart: String Quintet in G minor 
4 p.m. Bargemusic

August 29

Eighth Blackbird 
“A Tribute to John Cage” 
7 p.m. Bryant Park


Leave a Comment









Subscribe

 Subscribe via RSS