October 15

Sat Sep 21, 2019 at 11:28 am

Momenta Festival 
Momenta Quartet 
Brad Walker, baritone 
Mario Davidovsky: String Trio 
Julian Carrillo: String Quartet No. 10 
Alvin Singleton: Hellelujah Anyhow (world premiere) 
Matthew Locke: Suite No. 2 in D for viols 
Matthew Greenbaum: Crossing Brooklyn Ferry (world premiere) 
7 p.m. Americas Society 
Free admission

Dover Quartet 
Emanuel Ax, pianist 
Britten: String Quartet No. 1 
Brahms: String Quartet No. 3 
Schumann: Piano Quintet in E-flat Major 
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Metropolitan Opera 
Puccini: Madama Butterfly 
Hui He, Piero Pretti, Paulo Szot, Elizabeth DeShong 
Pier Giorgio Morandi, conductor 
7:30 p.m. Metropolitan Opera House 

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Burleigh: Southland Sketches 
Dvořák: String Quintet, Op. 97, “American” 
Bernstein: Sonata for Clarinet and Piano 
Copland: Appalachian Spring Suite 
7:30 p.m. Alice Tully Hall 

Barbara Hannigan, soprano 
Stephen Gosling, pianist 
Emerson String Quartet 
John Zorn: Jumalatteret 
Other works 
7:30 p.m. Park Avenue Armory

Philadelphia Orchestra 
Yannick Nézet-Séguin, conductor 
Hélène Grimaud, pianist 
Valerie Coleman: Umoja 
Bartók: Piano Concerto No. 3 
Strauss: Eine Alpensinfonie 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

October 16

Momenta Festival 
Momenta Quartet 
Roberto Sierra: String Quartet No. 3 (world premiere) 
Ligeti: String Quartet No. 1, “Metamorphosis nocturnes” 
Mario Lavista: String Quartet No. 2\, “Reflejos de la noche” 
Harry Partch (arr. Johnston): Two Studies on Ancient Greek Scales 
Erwin Schulhoff: Sonata for solo violin 
7 p.m. Americas Society 
Free admission

Metropolitan Opera 
Gershwin: Porgy and Bess 
Eric Owens, Angel Blue, Janai Brugger, Frederick Ballentine 
David Robertson, conductor 
7:30 p.m. Metropolitan Opera House 

Basel Chamber Orchestra 
Piotr Anderszewski, pianist 
Schubert: Symphony No. 5 
Mozart: Piano Concerto No. 12, K. 414 
Holliger: Meta Arca 
Mozart: Piano Concerto No. 17, K. 453 
7:30 p.m. 92Y

Gloriosa Trio 
Debussy: Claire de lune 
Theodore Wiprud: *Sargent’s Women0 
Fauré: Sicilienne, Op. 78; Pavane, Op. 50; Trois mélodies, Op. 7, No. 1, “Après un réve”; Piano Trio, Op. 120 
7:30 p.m. Morgan Library

New York Early Music Celebration 
Copenhagen Camerata 
Scandinavia hymns and folk songs 
7:30 p.m. First Church of Christ, Scientist

Daniil Trifonov, pianist 
Sergei Babayan, pianist 
Gabriel Globus-Hoenich, percussionist 
Prokofiev: Selections from Romeo and JulietWar and PeaceThe Queen of Spades 
Rachmaninoff: Symphonic Dances, Op. 45 
Ravel: Rapsodie espagnole 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Miller Theatre 
Hannah Lash: Desire (world premiere) 
Kirsten Sollek, Daniel Moody, Christopher Dylan Herbert 
JACK Quartet 
8 p.m. Miller Theatre

New York Festival of Song 
Naomi Louisa O’Connell, mezzo-soprano 
Matt Boehler, bass 
Kathleen Chalfant, actor 
Steven Blier, pianist 
“Lyrics by Shakespeare” 
Berlioz, Dankworth, Kabalevsky, Poulenc, Sondheim, et al 
8 p.m. Merkin Concert Hall

October 17

Momenta Festival 
Momenta Quartet 
Eric Umble, clarinetist 
Manena Contreras: Instantes 
Alyssa Weinberg: Still Life (world premiere) 
Carl Schimmel: String Quartet (world premiere) 
Jason Kao Hwang: If We Live Forgetfulness, We Die in a Dream 
Christopher Stark: Seasonal Music (world premiere) 
7 p.m. Tenri Cultural Institute 
Free admission

Washington Heights Chamber Orchestra 
Brahms:Symphony No. 4 
Angelic Negron 
7 p.m. George Washington Educational Campus

Barbara Hannigan, soprano 
Stephen Gosling, pianist 
Emerson String Quartet 
Schoenberg: String Quartet No. 2 
Other works 
7:30 p.m. Park Avenue Armory

Juilliard Orchestra 
Jeffrey Milarsky, conductor 
Anna Thorvaldsdottir: Metacosmos 
Prokofiev: Violin Concerto No. 2 
Bartók: Concerto for Orchestra 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

Orchestra of St. Luke’s 
Bernard Labadie, conductor 
Beatrice Rana, pianist 
Mendelssohn: The Hebrides Overture 
Bach: Keyboard Concerto in D minor, BWV 1052 
Bach: Keyboard Concerto in F minor, BWV 1056 
Mendelssohn: Symphony No. 3, “Scottish” 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Miller Theatre 
Hannah Lash: Desire (world premiere) 
Kirsten Sollek, Daniel Moody, Christopher Dylan Herbert 
JACK Quartet 
8 p.m. Miller Theatre

New York Early Music Celebration 
Collectio Musicorum 
Robert Johnson, Roberick Morrison, et al 
8 p.m. Christ and St. Stephen’s Church

Choir of St. Ignatius Loyola 
K. Scott Warren, conductor 
Rossini: Petite Messe Solennelle 
8 p.m. Church of St. Ignaius Loyola

October 18

Washington Heights Chamber Orchestra 
Brahms:Symphony No. 4 
Angelic Negron 
3 p.m. Ft. Washington Collegiate Church

Momenta Festival 
Momenta Quartet 
Phyllis Chen, pianist 
Stephanie Griffin: “Happy Car Ride” from The Lost String Quartet 
Stefano Gervasoni: Adagio ghiacciato da Mozart, K. 356 
Phyllis Chen: The Matter Within 
Ioannis Angelakis: Institution Imaginaire 
7 p.m. Tenri Cultural Institute 
Free admission

Marc Peloquin, pianist 
Franck: Prelude, Fugue et Varaition (transcribed Ignaz Friedman) 
David Shohl: 3 Preludes and Fugues on the name Del Tredici (world premiere) 
Ives: String Quartet No. 1, 1. Chorale, Andante con moto (arr. Kirkpatrick/Peloquin) 
Del Tredici: ‘MANY HANDS’ 
7 p.m. Bargemusic

New York Philharmonic 
Susanna Mälkki, conductor 
Wu Wei, sheng 
Haydn: Symphony No. 22, “Philosopher” 
Unsuk Chun: Šu 
Strauss: Also sprach Zarathustra 
7:30 p.m. David Geffen Hall 
nyphil.org

Takács Quartet 
Bartók: String Quartet No. 1 
Bartók: String Quartet No. 3 
Bartók: String Quartet No. 5 
7:30 p.m. 92Y

ICE 
Alumni of the Ensemble Evolution Program 
George Lewis: Soundlines: A Dreaming Track 
George Lewis: P. Multitudinis 
7:30 p.m. NYU Skirball

Metropolitan Opera 
Puccini: Madama Butterfly 
Hui He, Piero Pretti, Paulo Szot, Elizabeth DeShong 
Pier Giorgio Morandi, conductor 
8 p.m. Metropolitan Opera House 

R. Andrew Lee, pianist 
Michael Vincent Waller: New works 
8 p.m. DiMenna Center

Collectio Musicorum 
Early Music of Scotland 
8 p.m. Christ and St. Stephen’s Church 
Free admission

October 19

Metropolitan Opera 
Puccini: Turandot 
Christine Goerke, Roberto Aronica, Eleonora Buratto, James Morris 
Yannick Nézet-Séguin, conductor 
12:30 p.m. Metropolitan Opera House 

New York Early Music Celebration 
Heinavanker 
Runic songs and folk hymns 
1 p.m. The Cloisters

Christophe Mantoux, organist 
Franck: Choral II in B minor 
Vierne: Extracts from Symphony No. 2 
Tournemire: Choral-Improvisation sur ‘Victimae Paschali’ 
Duruflé: Prélude et fugue sur le nom d’Alain 
Messiean: Dessein éternals 
Messiaen: Dieu parmi nous 
3 p.m. St. Thomas Church

New York Early Music Celebration 
Heinavanker 
Runic songs and folk hymns 
3 p.m. The Cloisters

Pablo Ziegler Quartet 
Radiotango Release Concert 
6 p.m. Bargemusic

Instituto Superior de Arte Teatro Colón 
Estefania Cap, mezzo-soprano 
Romina Jofré, soprano 
Ivana Ledesma, soprano 
Marina Torres, soprano 
Cristian Taleb, tenor 
Marcelo Ayub, pianist 
7 p.m. Americas Society

Terrance McKnight, host 
Leon Fleisher, pianist 
7:30 p.m. Merkin Concert Hall

ICE 
Alumni of the Ensemble Evolution Program 
George Lewis: Soundlines: A Dreaming Track 
George Lewis: P. Multitudinis 
7:30 p.m. NYU Skirball

Iestyn Davies, countertenor 
Fretwork 
Byrd, Vaughan Williams, Gesualdo, Purcell, et al 
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Ekmeles 
Vocal music of Wolfgang Rihm 
7:30 p.m. DiMenna Center

New York Philharmonic 
Susanna Mälkki, conductor 
Wu Wei, sheng 
Haydn: Symphony No. 22, “Philosopher” 
Unsuk Chun: Šu 
Strauss: Also sprach Zarathustra 
8 p.m. David Geffen Hall 
nyphil.org

Metropolitan Opera 
Massenet: Manon 
Lisette Oropesa, Michael Fabiano, Carlo Bosi 
Maurizio Benini, conductor 
8 p.m. Metropolitan Opera House 

New York Early Music Celebration 
Vox Luminis 
Domenico Scarlatti: Stabat Mater 
Alessandro Della Ciaia: Lamentatio Virginis in despositione Filii de cruce 
Monteverdi: Lamento della ninfa 
Monteverdi: Adoramus te Christe 
Anonymous: Lamentation de la Vierge au Croix 
Antonio Lotti: Crucifixis a 8 
8 p.m. Church of St. Mary the VIrgin 

Pablo Ziegler Quartet 
Radiotango Release Concert 
8 p.m. Bargemusic

October 20

Les Arts Florissants 
Paul Agnew, conductor 
Gesualdo: Tribulationem et dolorem 
Gesualdo: Responsores for Maundy Thursday 
1 p.m. The Cloisters

Denis Matsuev, pianist 
Liszt: Piano Sonata in B minor 
Lizst: Mephisto Waltz No. 1 
Tchaikovsky: Dumka in C minor, Op. 59 
Stravinsky: Three Movements from Pétrouchka 
2 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Daniel Kogan, violinist 
Ysaÿe: Sonata No. 5, Op. 27 
Telemann: Fantasia No. 5, TWV 40:18 
Paganini: Caprice No. 5 
Schnittke: A Paganini 
Paganini: Caprice No. 2 
Telemann: Fantasia No. 2, TWV 40:15 
Ysaÿe: Sonata No. 2, Op. 27 
2 p.m. Bargemusic

Metropolitan Opera 
Gluck: Orfeo ed Euridice 
Jamie Barton, Hei-Kyung Hong, Her Hyesang Park 
Mark Wigglesworth, conductor 
3 p.m. Metropolitan Opera House 

Takács Quartet 
Bartók: String Quartet No. 2 
Bartók: String Quartet No. 4 
Bartók: String Quartet No. 6 
3 p.m. 92Y

Les Arts Florissants 
Paul Agnew, conductor 
Gesualdo: Tribulationem et dolorem 
Gesualdo: Responsores for Maundy Thursday 
3 p.m. The Cloisters

George London Foundation 
Latonia Moore, soprano 
Ryan Speed Green, bass-baritone 
Ken Noda, pianist 
Wagner, Boito, Verdi, Duparc, Liszt, et al 
4 p.m. Morgan Library

Daniel Kogan, violinist 
Kreisler: Praeludium and Allegro in the Style of Pugnani 
Kreisler: Sicilienne and Rigaudon in the Style of Francoeur 
Chausson: Poeme 
Ravel: Sonata No. 2 
Saint-Saëns/Ysaÿe: Caprice d’apres L’Etude en forme de valse de Saint-Saëns 
4 p.m. Bargemusic

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Haydn: String Quartet in F minor, Op. 20, No. 5 
Haydn: String Quartet in E-flat Major, Op. 33, No. 2, “The Joke” 
Mozart: String Quartet in C Major, K. 465, “Dissonance” 
5 p.m. Alice Tully Hall 

Jason Hardink, pianist 
Claire Chase, flutist 
Ives: Concord Sonata 
Jason Eckardt: New work 
7 p.m. National Sawdust

October 21

Jupiter Symphony Chamber Players 
Vincent d’Indy: Sextet in B-flat Major, Op. 92 
Darius Milhaud: La Creation du Monde 
Ernest Chausson: Piano Quartet in A Major, Op. 30 
2 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church

Crypt Sessions 
JACK Quartet 
John Luther Adams: Lines Made By Walking 
7 p.m. Church of the Ascension

New York Early Music Celebration 
Musica Sacra 
Kent Tritle, conductor 
Mauchaut: Messe de Nostre Dame 
Josquin: Motets 
Gregorian Chant 
7:30 p.m. Cathedral of St. John the Divine

Jupiter Symphony Chamber Players 
Vincent d’Indy: Sextet in B-flat Major, Op. 92 
Darius Milhaud: La Creation du Monde 
Ernest Chausson: Piano Quartet in A Major, Op. 30 
7:30 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church

October 22

New York Philharmonic 
Susanna Mälkki, conductor 
Wu Wei, sheng 
Haydn: Symphony No. 22, “Philosopher” 
Unsuk Chun: Šu 
Strauss: Also sprach Zarathustra 
7:30 p.m. David Geffen Hall 
nyphil.org

Ensemble Connect 
Tania León: De Memorias 
Jennifer Higdon: Zaka 
Brahms: Piano Quartet No. 2, Op. 26 
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Metropolitan Opera 
Massenet: Manon 
Lisette Oropesa, Michael Fabiano, Carlo Bosi 
Maurizio Benini, conductor 
7:30 p.m. Metropolitan Opera House 

Christoph Prégardien, tenor 
Julius Drake, pianist 
Beethoven: Adelaide, Op. 46 
Beethoven: Wonne der Wehmut, Op. 83, No. 1 
Beethoven: Neue Liebe, neues Leben, Op. 75, No. 2 
Beethoven: An die ferne Geliebte, Op. 98 
Schubert: Schwanengesang, D. 957 
X p.m. 92Y

Alon Goldstein, pianist 
Scarlatti, Ginastera, et al 
7:30 p.m. Baruch Performing Arts Center
baruch.cuny.edu

Marc-André Hamelin, pianist 
Scriabin: Fantasy in B minor. Op. 28 
Prokofiev: Sarcasms, Op. 17 
Feinberg: Piano Sonata No. 3 
Schubert: Piano Sonata in B-flat Major, D. 960 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

October 23

The Knights 
BC Dancers 
Paul Moravec: World premiere 
Kurtag: Excerpts from Signs, Games and Messages 
Caleb Burbank’s: Orange 
Alex Sopp/Christina Courtin: New song 
Julianna Barwick: Translation 
Judd Greenstein: Glaciers 
7 p.m. GK Arts Center, DUMBO

Metropolitan Opera 
Puccini: *Turando 
Christine Goerke, Roberto Aronica, Eleonora Buratto, James Morris 
Marco Armiliato, conductor 
7:30 p.m. Metropolitan Opera House 

ASPECT Chamber Music Series 
Formosa Quartet 
Peter Wiley, cellist 
Schubert: String Quintet in C Major 
7:30 p.m. Italian Academy of Columbia University

October 24

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Penderecki: Sextet 
Dohnányi: Sextet, Op. 37 
6:30 p.m. Rose Studio 

Bobby Mitchell, pianist 
Rzewski: Songs of Insurrection 
7 p.m. Bargemusic

New York Philharmonic 
Stéphane Denève, conductor 
Emanuel Ax, pianist 
Jennifer Higdon: blue cathedral 
Beethoven: Piano Concerto No. 1 
Roussel: Symphony No. 3 
Ravel: La Valse 
7:30 p.m. David Geffen Hall 
nyphil.org

Ian Bostridge, tenor 
Brad Mehldau, pianist 
Brad Mehldau: New work 
Schumann: Dichterliebe 
7:30 p.m. Zankel Hall/Carnegie Hall 
carnegiehall.org

White Light Festival 
La Capella Reial de Catalunya 
Hespèrion XXI 
Jordi Savall, director 
John Douglas Thompson, narrator 
“Journey to the East” 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

Paul Lewis, pianist 
Haydn: Piano Sonata in E minor, Hob. XVI:34 
Brahms: Three Intermezzi, Op. 117 
Beethoven: Diabelli Variations, Op. 120 
7:30 p.m. 92Y

Jerusalem Quartet 
Mozart: String Quartet No. 15, K. 421 
Shostakovich: String Quartet No. 9, Op. 117 
Brahms: String Quartet, Op. 51, No. 1 
7:30 p.m. Morgan Library

New York Early Music Celebration 
Bolette Roed, recorder 
Bach (arr. Brüggen): Sonatas, Partitas, Suites 
7;30 p.m. First Church of Christ, Scientist 

Metropolitan Opera 
Gluck: Orfeo ed Euridice 
Jamie Barton, Hei-Kyung Hong, Her Hyesang Park 
Mark Wigglesworth, conductor 
8 p.m. Metropolitan Opera House 

The Knights 
Jennifer Koh, violinist 
Vijay Iyer, pianist 
Vijay Iyer: Song for Flint (world premiere) 
Vijay Iyer: Crisis Modes 
Vijay Iyer: Trouble 
Vijay Iyer: The Low of Returns 
8 p.m. Miller Theatre

Talea Ensemble 
Mario Diaz de Leon: Sacrament 
8 p.m. Queenslab. Ridgewood

New York Early Music Celebration 
Choir of St. Luke in the Fields 
Byrd: The Great Service 
Byrd: Psalms, Anthems, Organ works 
8 p.m. St. Luke in the Fields 

~Nois Saxophone Quartet 
Gemma Peacocke: Dwaim 
Susanna Hancock: HIATUS (world premiere) 
Finola Merivale: Kenopsia 
Maria Kaoutzani: A shore to a shore (world premiere) 
Emma O’Halloran: Night Music 
Shelley Washington: Big Talk 
8 p.m. Roulette

Ne(x)tworks 
Cage: Song Books (selections) 
Cornelius Cardew: Shooltime Compositions (selections) 
Kate Moore: Sensitive Spot 
Chris McIntyre: Sigmar [from O] 
Miguel Frasconi: Ne(x)traits (selections) 
Shelly Burgon: glass trees 
Joan La Barbara: Words on Water (shimmer) 
8 p.m. ISSUE Project Room

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Penderecki: Sextet 
Dohnányi: Sextet, Op. 37 
9 p.m. Rose Studio 

October 25

New York Philharmonic 
Stéphane Denève, conductor 
Emanuel Ax, pianist 
Jennifer Higdon: blue cathedral 
Beethoven: Piano Concerto No. 1 
Roussel: Symphony No. 3 
Ravel: La Valse 
2 p.m. David Geffen Hall 
nyphil.org

Thomas Piercey, clarinetist 
Lish Lindsey, ryuteki and flutist 
Xiao Li, soprano 
Chen Yihan, pianist 
Chen Yihan, Emilio Teubal, Jose Serebrier, Ned Rorem, Lera Auerbach, Akemi Naito, et al 
7 p.m. Bargemusic

Miró Quartet 
Mozart: String Quartet K. 458, “Hunt” 
Glière: Andante con Variazione from String Quartet No. 1, Op. 2 
Franck: Scherzo in D Major from String Quartet 
Servais: Fantasie sur deux Airs Russes, Op. 13 
Schubert: String Quartet D. 810, “Death and the Maiden” 
7:30 p.m. Weill Recital Hall/Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Metropolitan Opera 
Puccini: La Bohème 
Aily Pérez, Matthew Polenzani, Olga Kulchynska, David Bizic, Andrey Zhilikhovsky 
Marco Armiliato, conductor 
7:30 p.m. Metropolitan Opera House 

On Site Opera 
Britten: The Turn of the Screw 
Jennifer Check, Dominic Armstrong. Ashley Emerson, Darius Elmore 
Geoffrey McDonald, conductor 
7:30 p.m. Wave Hill

Carolina Eyck, thereminist and vocalist 
Music for theremin and voice 
7:30 p.m. National Sawdust

Munich Philharmonic 
Valery Gergiev, conductor 
Behzod Adburaimov, pianist 
Tchaikovsky: Piano Concerto No. 1 
Bruckner: Symphony No. 7 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

The Knights 
BC Dancers 
Paul Moravec: World premiere 
Kurtag: Excerpts from Signs, Games and Messages 
Caleb Burbank’s: Orange 
Alex Sopp/Christina Courtin: New song 
Julianna Barwick: Translation 
Judd Greenstein: Glaciers 
8 p.m. GK Arts Center, DUMBO

October 26

Metropolitan Opera 
Massenet: Manon 
Lisette Oropesa, Michael Fabiano, Carlo Bosi 
Maurizio Benini, conductor 
1 p.m. Metropolitan Opera House 

The Knights 
BC Dancers 
Paul Moravec: World premiere 
Kurtag: Excerpts from Signs, Games and Messages 
Caleb Burbank’s: Orange 
Alex Sopp/Christina Courtin: New song 
Julianna Barwick: Translation 
Judd Greenstein: Glaciers 
2 p.m. GK Arts Center, DUMBO

Dessoff Choirs 
Malcolm J. Merriweather, conductor 
Fauré: Requiem 
4 p.m. Union Theological Seminary

Peskanov Duo 
Alexander Peskanov: Irish Poems 
Robert Muczynski: Sonata for Flute and Piano, Op. 14 
Charles Griffes: Poem 
Otar Taktakishvili: Sonata for Flute and Piano in C Major 
Claude Bolling: Suite for Flute and Jazz Piano 
6 p.m. Bargemusic

Nathalie Joachim, flutist and vocalist 
Spektral Quartet 
Nathalie Joachim: Fanm d’Ayiti 
7:30 p.m. Merkin Concert Hall

On Site Opera 
Britten: The Turn of the Screw 
Jennifer Check, Dominic Armstrong. Ashley Emerson, Darius Elmore 
Geoffrey McDonald, conductor 
7:30 p.m. Wave Hill

New York Early Music Celebration 
Early Music New York 
Bolette Roed, recorder 
Alexandra Opsahl, cornetto 
18th century Scandinavian sinfonias and concertos 
7:30 p.m. First Church of Christ, Scientist 

New York Philharmonic 
Stéphane Denève, conductor 
Emanuel Ax, pianist 
Jennifer Higdon: blue cathedral 
Beethoven: Piano Concerto No. 1 
Roussel: Symphony No. 3 
Ravel: La Valse 
8 p.m. David Geffen Hall 
nyphil.org

Munich Philharmonic 
Valery Gergiev, conductor 
Leonidas Kavakos, violinist 
Jörg Widmann: Con brio 
Brahms: Violin Concerto 
Shostakovich: Symphony No. 5 
8 p.m. Carnegie Hall 
carnegiehall.org

Berta Rojas, guitarist 
Torroba, Villa-Lobos, Berkeley, Barrios 
8 p.m. 92Y

The Knights 
BC Dancers 
Paul Moravec: World premiere 
Kurtag: Excerpts from Signs, Games and Messages 
Caleb Burbank’s: Orange 
Alex Sopp/Christina Courtin: New song 
Julianna Barwick: Translation 
Judd Greenstein: Glaciers 
8 p.m. GK Arts Center, DUMBO

Metropolitan Opera 
Puccini: Turandot 
Christine Goerke, Roberto Aronica, Gabriella Reyes, James Morris 
Yannick Nézet-Séguin, conductor 
8:30 p.m. Metropolitan Opera House 

October 27

The Orchestra Now 
Leon Botstein, conductor 
Leonardo Vásquez Chacón, violist 
Luca Button, cellist 
Strauss: Don Quizote 
2 p.m. Metropolitan Museum of Art

Marika Bournaki, pianist 
Beethoven: Piano Sonata Nos. 24, 11, 31 
2 p.m. Bargemusic

New York Philharmonic Musicians 
Popper: Suite for Two Cellos 
Mendelssohn: String Quartet in F minor 
Beethoven: Septet 
3 p.m. Merkin Concert Hall 
nyphil.org

East Coast Chamber Orchestra 
Shai Wosner, pianist 
Christopher Cerrone’s: The Air Suspended 
Beethoven: String Quartet No. 11, Op. 95 (arr. Mahler) 
Clara Schumann: Selected works arranged for strings 
Mozart: Piano Concerto No. 14, K 449 
3 p.m. 92Y

Music Before 1800 
Cappella Pratensis 
Jacob Obrecht: Missa Maria zart 
4 p.m. Corpus Christi Church 
mb1800.org

Mark Peskanov, violinist 
Julian Schwartz, cellist 
Misha Dichter, pianist 
Mozart: Duo in G Major, K. 423 
Brahms: Piano Trio, Op. 8, No. 1 
4 p.m. Bargemusic

Chamber Music Society of Lincoln Center 
Mozart: String Quintet in B-flat Major, K. 174 
Adolphe: Are there not a thousand forms of sorrow 
Schubert: String Quintet in C Major, D. 956 
5 p.m. Alice Tully Hall 

On Site Opera 
Britten: The Turn of the Screw 
Jennifer Check, Dominic Armstrong. Ashley Emerson, Darius Elmore 
Geoffrey McDonald, conductor 
5 p.m. Wave Hill

Richard Tucker Music Foundation Gala 
Jamie Barton, Mezzo-Soprano 
Angel Blue, Soprano 
Stephen Costello, Tenor 
Michael Fabiano, Tenor 
Bryan Hymel, Tenor 
Ermonela Jaho, Soprano 
Lucas Meachem, Baritone 
Ailyn Pérez, Soprano 
Artur Ruciński, Baritone 
Christian Van Horn, Bass-Baritone 
Lisette Oropesa, soprano 
Members of the Metropolitan Opera Orchestra 
New York Choral Society 
James Gaffigan, conductor 
6 p.m. Carnegie Hall

Marilyn Nonken, pianist 
Messiaen: Cloches d’angoisses et larmes d’adieu 
Richard Carrick: La touche sonore sous l’eau 
Yu-Hui Chang: Lonebird 
Eric Chasalow: If True, Then (world premiere); As a Kind of Always (world premiere) 
David Rakowski: SizzleSolid Goldie 
Paul Nauert: Episodes & Elegies 
Michael Levinas: Les armes des sons 
7 p.m. Spectrum

October 28

Jupiter Symphony Chamber Players 
Juan Crisòstomo Arriaga: String Quartet No. 2 
Louise Pauline Marie Héritte-Viardot: “Spanish” Piano Quartet, No. 2, Op. 11 
Joaquin Turina: Scene Andalouse 
Ernesto Halffter: Trois Homenajes, Op. 49 
Enrique Granados: Piano Quintet in G minor, Op. 49 
2 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church

Chris Grymes, clarinetist 
George Crumb: Night of the Four Moons 
7 p.m. National Sawdust

Juilliard Orchestra 
Mark Wigglesworth, conductor 
Walton: Portsmouth Point Overture 
Wagner: Suite from Der Meistersinger 
Sibelius: Symphony No. 2 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

Jupiter Symphony Chamber Players 
Juan Crisòstomo Arriaga: String Quartet No. 2 
Louise Pauline Marie Héritte-Viardot: “Spanish” Piano Quartet, No. 2, Op. 11 
Joaquin Turina: Scene Andalouse 
Ernesto Halffter: Trois Homenajes, Op. 49 
Enrique Granados: Piano Quintet in G minor, Op. 49 
7:30 p.m. Good Shepherd Presbyterian Church

October 29

counter)induction 
Jessica Meyer: I Only Speak of the Sun 
Jessica Meyer: Sagrado Familia 
Jessica Meyer: Only a Beginning 
Jessica Meyer: But Not Until 
6 p.m. Miller Theatre 
Free admission

White Light Festival 
Christian Gerhaher, baritone 
Gerald Huber, pianist 
Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen 
Mahler: Songs from Des Knaben Wunderhorn 
Mahler: Kindertotenlieder 
7:30 p.m. Alice Tully Hall

White Light Festival 
Julia Bullock, soprano 
Cédric Tiberghien, pianist 
“Zauberland (Magic Land)” 
Schumann, Bernard Foccroulle 
7:30 p.m. Gerald W. Lynch Theater

Peggy Rockefeller Concert
Alexi Kenney, violinist
Stravinsky: Airs du Rossignol
Mozart: Sonata in G Major, K 379
Schumann: Fantasiestücke
Wiancko: X Suite
Enescu: Sonata No. 3 i
7:30 p.m. Rockefeller University

Metropolitan Opera 
Gluck: Orfeo ed Euridice 
Jamie Barton, Hei-Kyung Hong, Her Hyesang Park 
Mark Wigglesworth, conductor 
8 p.m. Metropolitan Opera House 

October 30

New York Philharmonic 
Philippe Jordan, conductor 
Julia Fischer, violinist 
Prokofiev: Symphony No. 1, “Classical” 
Mendelssohn: Violin Concerto in E minor 
Beethoven: Symphony No. 7 
7:30 p.m. David Geffen Hallh 
nyphil.org

Metropolitan Opera 
Puccini: La Bohème 
Aily Pérez, Matthew Polenzani, Olga Kulchynska, David Bizic, Andrey Zhilikhovsky 
Marco Armiliato, conductor 
7:30 p.m. Metropolitan Opera House 

White Light Festival 
Julia Bullock, soprano 
Cédric Tiberghien, pianist 
“Zauberland (Magic Land)” 
Schumann, Bernard Foccroulle 
7:30 p.m. Gerald W. Lynch Theater

American Modern Ensemble 
Blythe Gaissert, mezzo-soprano 
Ellen Zwillich: Divertimento 
Bohuslav Martinu: Oboe Quartet 
Robert Paterson: Relative Theory (world premiere) 
Robert Paterson: Autumn Songs 
7:30 p.m. Opera America

October 31

New York Philharmonic 
Philippe Jordan, conductor 
Julia Fischer, violinist 
Prokofiev: Symphony No. 1, “Classical” 
Mendelssohn: Violin Concerto in E minor 
Beethoven: Symphony No. 7 
7:30 p.m. David Geffen Hallh 
nyphil.org

Metropolitan Opera 
Puccini: Turandot 
Christine Goerke, Roberto Aronica, Eleonora Buratto, James Morris 
Marco Armiliato, conductor 
7:30 p.m. Metropolitan Opera House 

American Symphony Orchestra 
Leon Botstein, conductor 
Janai Brugger, Soprano 
Maya Lahyani, Mezzo-Soprano 
Cooper Nolan, Tenor 
Alexander Birch Elliott, Baritone 
Bard Festival Chorale 
Elgar: The Kingdom 
8 p.m. Carnegie Hall

November 1

Isango Ensemble
Dyantyis: Aesop’s Fables
Mandisi Dyantyis, conductor
7 p.m. New Victory Theater


Leave a Comment








Powered by WP Bannerize


Subscribe

 Subscribe via RSS